Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Carlo Collodi - biografia, życiorys

Prawdziwe imię i nazwisko Collodiego to Carlo Lorenzini. Urodził się 24 listopada 1826 r. we Florencji. Był włoskim pisarzem i tłumaczem. Collodi to pseudonim, który wywodzi się od nazwy miasteczka, w którym urodziła się jego matka.

Walczył o niepodległość Włoch w latach 1848 i 1860 . Swoim zainteresowaniom i przekonaniom politycznym dał wyraz tworząc satyryczne czasopismo „Il Lampione”.

Zadebiutował jako pisarz w 1856 powieścią „In vapore”, w tym czasie pisał również do innych gazet o profilu politycznym (publikował m.in. w gazecie „Il Fanfulla”). Pracował też w Komisji Cenzury Teatru.

W 1876 Collodi napisał kilka utworów, w których w sposób zawoalowany opowiadał się za ponownym zjednoczeniem Włoch. Były to opowiadania „Giannettino”, „Minuzzolo” i „Il viaggio per I’Italia di Giannettino”.

Prawdziwy rozgłos przyniosły Collodiemu powieści dla dzieci, a spośród nich najsłynniejsza, znana na całym świecie książka o przygodach Pinokia, napisana w 1880 r. Collodi stworzył ją zainspirowany baśniami Charlesa Perraulta, które od roku 1875 przekładał z francuskiego na włoski. Spodobał mu się pomysł wygłaszania sądów i opinii za pomocą przygód fikcyjnych postaci, postanowił użyć drewnianej marionetki, aby dać wyraz swoim przekonaniom. Tak powstała powieść „Storia di un burattino” („Historie marionetki”), czyli przygody Pinokia.

Początkowo powieść wydano odcinkami w tygodniku „Il Giornale dei Bambini”, który był pierwszą włoską gazetą dla dzieci. Losy Pinokia to lektura moralizatorska, jego przygody pouczają, jak należy postępować, by dobrze żyć. Pinokio – drewniany pajacyk, ucieka od swojego „stwórcy” i wikła się w kłopoty. Każdy zły uczynek owocuje nieprzyjemnymi dla Pinokia konsekwencjami, np. po każdym kłamstwie pajacykowi wydłuża się nos. Na szczęście na swojej drodze Pinokio nie jest sam, opiekuje się nim wróżka, dzięki której pajacyk wychodzi cało z opresji i w końcu wraca do Dżepetta posłuszny i mądry. Na podstawie tej powieści Collodiego w 1940 roku Walt Disney stworzył film animowany dla dzieci.

Collodi zmarł 26 października 1890 r.

Podobne wypracowania do Carlo Collodi - biografia, życiorys