Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Carlo Collodi - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prawdziwe imię i nazwisko Collodiego to Carlo Lorenzini. Urodził się 24 listopada 1826 r. we Florencji. Był włoskim pisarzem i tłumaczem. Collodi to pseudonim, który wywodzi się od nazwy miasteczka, w którym urodziła się jego matka.

Walczył o niepodległość Włoch w latach 1848 i 1860 . Swoim zainteresowaniom i przekonaniom politycznym dał wyraz tworząc satyryczne czasopismo „Il Lampione”.

Zadebiutował jako pisarz w 1856 powieścią „In vapore”, w tym czasie pisał również do innych gazet o profilu politycznym (publikował m.in. w gazecie „Il Fanfulla”). Pracował też w Komisji Cenzury Teatru.

W 1876 Collodi napisał kilka utworów, w których w sposób zawoalowany opowiadał się za ponownym zjednoczeniem Włoch. Były to opowiadania „Giannettino”, „Minuzzolo” i „Il viaggio per I’Italia di Giannettino”.

Prawdziwy rozgłos przyniosły Collodiemu powieści dla dzieci, a spośród nich najsłynniejsza, znana na całym świecie książka o przygodach Pinokia, napisana w 1880 r. Collodi stworzył ją zainspirowany baśniami Charlesa Perraulta, które od roku 1875 przekładał z francuskiego na włoski. Spodobał mu się pomysł wygłaszania sądów...

Podobne wypracowania