Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krystyna Siesicka - biografia, życiorys

Niewielu znajdzie się z pewnością czytelników, którzy w młodości nie zetknęliby się z twórczością Krystyny Siesickiej. Ta autorka powieści dla młodzieży nadal cieszy się dużą popularnością, gdyż porusza tematy aktualne w każdej epoce. Są to kłopoty okresu dojrzewania, niełatwe relacje z rodzicami oraz próby poszukiwania własnej tożsamości. Uniwersalne elementy zawarte w jej powieściach zjednują autorce zwolenników na całym świecie. Często pojawiają się porównania Krystyny Siesickiej z inną damą polskiej prozy młodzieżowej – autorką „Jeżycjady” – Małgorzatą Musierowicz.

Pisarka urodziła się w 1928 roku w Dęblinie. Lata jej młodości przypadły na czasy II wojny światowej. Jako harcerka brała aktywny udział w bronieniu stolicy, w tym w powstaniu warszawskim w 1944 roku. Po wojnie studiowała dziennikarstwo, na rok 1955 datuje się jej debiut literacki w czasopiśmie „Kobieta i życie”. Jeszcze przed swoim debiutem pracowała w innych gazetach, np. w „Horyzontach techniki”. Przez wiele lat związana była także z młodzieżowym czasopismem „Filipinka”.

Otrzymała za swoją działalność wiele nagród, m.in.: Orle Pióro, Nagrodę Gloria Artis, Harcerską Nagrodę Literacką, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Nagrodę Prezesa Rady Ministrów czy Krzyż za Zasługi dla ZHP. Znane są także fakty, iż w okresie Polski Ludowej Krystyna Siesicka miała związek ze Służbami Bezpieczeństwa i współpracowała z nimi otrzymując pseudonim „Krysta”.

Najbardziej znane tytuły warszawskiej pisarki to: „Jezioro osobliwości”, „Beethoven i dżinsy”, „Moja droga Aleksandro”, „Chwileczkę, Walerio…”.

Siesicka pisała także utwory dramatyczne oraz scenariusze filmowe, w tym – do własnych powieści i opowiadań.

Podobne wypracowania do Krystyna Siesicka - biografia, życiorys