Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Patrick Suskind - biografia, życiorys

O Patricku Süskindzie zrobiło się głośno, kiedy popularność uzyskała jego powieść pt.: „Pachnidło”, spopularyzowana przez ekranizację Toma Tykwera w 2006 roku.

Powieść opowiada o losach Jana Baptysty Grenouille obdarzonego genialnym węchem. Mężczyzna urodzony w najbiedniejszej dzielnicy Paryża, zaczyna odnosić sukcesy zatrudniając się u podstarzałego perfumiarza, jednak los sprowadza go na drogę zbrodni. Jan Baptysta marzy bowiem o wyprodukowaniu najpiękniejszej woni na świecie, jednak dochodzi do wniosku, że sztuka ta będzie możliwa tylko wtedy, jeśli perfuma zawierać będzie ekstrakt z kobiecego ciała. Mężczyzna wybiera więc najpiękniejsze, najbardziej zmysłowe kobiety i uśmierca je, by dać życie niepowtarzalnemu zapachowi.

Sam Süskind urodził się w 1949 roku w Niemczech. Jako swój kierunek na studiach wybrał historię i kształcił się zarówno na uczelni w Monachium, jak i w mieście położonym na południu Francji – Aix–en–Provence. Jest znany przede wszystkim dzięki „Pachnidle”, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w latach 80. XX wieku niesamowitą popularność przyniosła mu sztuka teatralna pt.: „Kontrabasista”. Ten jednoaktowy monolog stał się hitem na skalę krajową i był najczęściej graną sztuką teatralną w sezonie 1984/1985.

Süskind napisał wiele scenariuszy, m.in. do serialu pt.: „Monaco Franze”, filmów „Kim Royal” oraz „Rossini”. Od czasu do czasu zajmuje się także aktorstwem, jednak gra przede wszystkim role drugoplanowe.

Pisarz znany jest z tego, że nie lubi rozgłosu. Przekłada się to na niechęć do udzielania wywiadów, co było dla niego naprawdę trudne – zwłaszcza, kiedy „Pachnidło” stało się bestsellerem. Artysta, jak tylko może, chroni swoje życie prywatne, unika także pojawiania się publicznie. Nie odbiera również nagród, choć został laureatem kilku prestiżowych odznaczeń, m.in. Nagrody Gutenberga, Nagrody Literackiej FAZ czy Nagrody Tukana.

Obecnie mieszka na zmianę w Monachium oraz w Paryżu.

Podobne wypracowania do Patrick Suskind - biografia, życiorys