Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kornel Makuszyński - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Słysząc nazwisko Makuszyński, od razu kojarzymy popularnego poetę i prozaika, który życie poświęcił tworzeniu literatury dziecięcej i młodzieżowej. To tylko część prawdy. Owszem, artysta najlepiej czuł się w roli przewodnika najmłodszych po świecie pełnym fantazji i przygód, jednak sprawdzał się także jako poeta, recenzent teatralny i felietonista.

Urodził się w 1884 roku w Stryju, jednak dzieciństwo spędził we Lwowie, gdzie pobierał nauki. Tam też zmuszony był zapracować na swoje utrzymanie. Jako rezolutny i sprytny czternastolatek radził sobie udzielając najpierw korepetycji, a później pracując we lwowskiej gazecie „Słowo Polskie”. Do jego obowiązków należało przede wszystkim recenzowanie przedstawień teatralnych. Właśnie w dodatku literackim „Słowa Polskiego” debiutował w wieku zaledwie szesnastu lat. Chłopiec był z tego faktu bardzo dumny, tym bardziej, że jego wiersze przeszły przez surowe recenzje Leopolda Staffa i zostały przez niego zaakceptowane, a także dopuszczone do druku przez Jana Kasprowicza.

Makuszyński nie przerywał edukacji i dostał się na filologie polską oraz romańską na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, studiował także przez dwa lata na Sorbonie w Paryżu. Po powrocie do Polski na stałe...

Podobne wypracowania