Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jarosław Iwaszkiewicz - biografia, życiorys

Jarosław Leon Iwaszkiewicz urodził się 20 lutego 1894 roku niedaleko Kijowa, w miejscowości Kalinek. Jego rodzice nie byli osobami zamożnymi. Poeta rozpoczął szkolną naukę w roku 1902. Dwa lata później przeprowadził się, wraz z rodziną, do Elizawetgrodu. Tu uczęszczał Iwaszkiewicz na lekcje do liceum. W 1909 roku, po zamieszkaniu w Kijowe, podjął studia na tamtejszym uniwersytecie. Studiował prawo, jednak nie ukończył nauki i nigdy nie praktykował tego zawodu. Na życie zarabiał jako korepetytor. Dzięki temu poznał wielu ciekawych ludzi.

Jego kontakty ze środowiskiem artystycznym rozpoczęły się na dobre, gdy w 1918 roku przeprowadził się do stolicy. Tam rozpoczął współpracę z pismem „Pro Arte et Studio” oraz został członkiem grupy „Skamander”. Poznał również miłość swojego życia. Wybranką serca była kobieta, która podzielała jego zafascynowanie sztuką, sama przejawiając różnorakie talenty – Anna Lilpop. Debiut literacki Iwaszkiewicza przypadł na rok 1915. Właśnie wtedy ukazał się, na łamach „Pióra”, jego wiersz zatytułowany „Lilith”. Cztery lata później czytelnicy mogli wziąć do rąk pierwszy tom poezji jego autorstwa. Były to „Oktostychy”.

Młody jeszcze...

Podobne wypracowania