Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leon IX – papież wojownik i reformator

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Leon IX - takie imię przybrał po wyborze na Stolicę Apostolską Brunon z Egisheim w Alzacji (wówczas leżącej w granicach Cesarstwa). Urodził się on w roku 1002 jako syn księcia Hugona, krewnego cesarza Konrada II. Już w wieku pięciu lat, Brunon został oddany na wychowanie do biskupa Toul - Bertolda, u boku którego zdobył podstawy wykształcenia (trivium i quadrivium) w miejscowej szkole katedralnej. W roku 1018, zgodnie z panującym zwyczajem, Brunon został mianowany na kanonika Saint-Etienne a niedługo potem otrzymał święcenia kapłańskie. W roku 1026 został biskupem Toul, gdzie od razu z pomocą zwoływanych często synodów zabrał się z przeprowadzenie najważniejszych reform w duchu ideologii kluniackiej, m. in. powrót do obsadzania stanowisk kościelnych osobami kompetentnymi. Będąc biskupem Toul Brunon aktywnie działał jako współpracownik i doradca cesarza Konrada II a po jego śmierci w roku 1039 także Henryka III.

Po śmierci papieża Damazego w roku 1048, na jego następcę konklawe zaproponowało kandydaturę arcybiskupa Lyonu, który jednak odmówił przyjęcia godności. W tej sytuacji Henryk III desygnował na papieża właśnie Brunona, który w obecności legatów z Rzymu wprawdzie zaakceptował nominację, ale zaznaczył, iż...

Podobne wypracowania