Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Monte Cassino 1944 - przebieg bitwy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zmierzająca na północ ofensywa aliancka z sierpnia 1943 r. napotkała zacięty opór niemiecki dopiero na tzw. Linii Zygfryda. Kolejne próby forsowania umocnień przeciwnika okazały się nieskuteczne i przez to sprzymierzeni powoli tracili inicjatywę strategiczną. Dowódcy alianccy zdawali sobie sprawę z faktu, że im szybciej uda się pokonać Linię Gustawa, tym bliższa będzie perspektywa zdobycia Rzymu oraz całkowitego wyparcia wojsk niemieckich z Półwyspu Apenińskiego. W lutym 1944 r. rozpoczął się zmasowany atak aliancki na pozycje niemieckie, którego ostrze skierowane było na masyw Monte Cassino - benedyktyński klasztor, główny punk oporu Wermachtu. Natarcie sprzymierzonych odbyło się w czterech zasadniczych falach, spośród których trzy pierwsze nie przyniosły praktycznie żadnego rezultatu i zakończyły się całkowitym niepowodzeniem oraz ogromnymi stratami ludzkimi po stronie aliantów.

Pierwszy atak na okopanych na Linii Zygfryda Niemców miał miejsce 22 stycznia 1944 r. i został przeprowadzony przez 5. Amię amerykańską dowodzoną przez gen. Clarka. Jednak podjęta przez nią próba opanowania doliny rzeki Liri zakończyła się śmiercią wielu żołnierzy, którzy nie zdołali nawet zagrozić niemieckim...

Podobne wypracowania