Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Praludzie - homo sapiens neandertalensis - opis, opracowanie

Kolejnym po homo habilis i homo erectus, etapem w dziejach ewolucji człowieka było pojawienie się w okresie paleolitu środkowego człowieka neandertalskiego.

Badanie odnajdowanych na całym świecie szczątków wskazują, że neandertalczycy byli bardzo masywni. Różnili się oni od swych poprzedników budową czaszki oraz znacznie większą objętością mózgu (bywała większa niż u człowieka współczesnego). Oznacza to, że byli oni w stanie udoskonalić techniki przydatne w życiu codziennym. Opracowane zostały nowe narzędzia tj. włócznie u groty - bardzo ułatwiające polowania.

Zazwyczaj urządzano łowy na duże zwierzęta, żyjące niedaleko obozowisk. Pewne grupy neandertalczyków dochodziły do pewnej specjalizacji polując tylko na określone gatunki jak np. niedźwiedzie jaskiniowe. Istnieją dowody, że na niektórych obszarach dokonały się też zmiany w organizacji wytwarzania - odnaleziono bowiem pozostałości specjalistycznych pracowni, w których wykonywano narzędzia przeznaczone do późniejszego wykorzystania.

Skupiska tego gatunku nie przekraczały zazwyczaj 20 osobników. Ponieważ posiadali już umiejętność rozniecania i podtrzymywania ognia byli oni w stanie obozować (zazwyczaj w jaskiniach i prostych...

Podobne wypracowania