Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Początki i rozwój filozofii w starożytności - Starożytna filozofia Zachodu

Między VII a VI wieku p.n.e. w Milecie (Azja Mniejsza) powstała pierwsza grecka szkoła filozofii, od geograficznej krainy Jonii nazywana jońską. Założył ją Tales.

Rozpoczął się czas greckiej filozofii przyrody. Wychowankowie szkoły uważali, że wszystko bierze się z istnienia jednej praprzyczyny, prazasady (arche). Podkreślali zmienność świata, i wszechobecny ruch, w kontekście zmienności żywiołów. Prócz Talesa, wybitnymi jończykami byli Anaksymander, Anaksymenes i Heraklit (ten ostatni zwykł powtarzać panta rhei - „wszystko płynie”).

Również w VI wieku p.n.e. rozwinęła się szkoła pitagorejczyków (od imienia Pitagorasa, jej twórcy). Rozdzielili oni ciało i duszę, która mogła według nich wędrować niezależnie od fizycznej powłoki. Za praprzyczynę uważali liczby. Ich rozmyślania dały podwaliny wielu działom matematyki.

W V wieku p.n.e. zaczęli swą działalność sofiści, którzy skierowali swą uwagę nie na przyrodę, lecz na człowieka i społeczeństwo. Sprzeciwili się religii, podkreślając wolność ducha. Uważali, że wiedza znaczy więcej niż bogactwo. Przeciwnie do teoretyzujących jończyków, zwrócili się ku empiryzmowi. Sofiści zakończyli okres zwany przedsokratejskim, przygotowując grunt pod...

Podobne wypracowania