Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Monarchia Karola Wielkiego - idee, struktury, funkcje

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Za najwybitniejszego władcę rodu Karolingów uznaje się Karola Wielkiego (768-814). Jego znakomite władanie trwało ponad 40 lat i zapisało się w dziejach Europy zwycięstwami nad Saracenami (Arabami) w Hiszpanii oraz nad Awarami i Słowianami na wschodzie. Zwycięstwa pozwoliły mu rozciągnąć państwo na obszar miliona kilometrów kwadratowych, sięgając od Słowiańszczyzny na wschodzie, po Atlantyk na zachodzie, od Morza Północnego na północy, aż po Adriatyk na południu. Pod berłem Karola Wielkiego żyła ludność zarówno pochodzenia romańskiego, jak i germańskiego, zresztą jedni i drudzy w przeważającej większości byli chrześcijanami. Stąd też władca dążył do wzmocnienia organizacji kościelnej, choćby poprzez rozbudowę diecezji i zakładanie nowych parafii. Jego zasługi dla Kościoła zostały wkrótce docenione, w roku 800 ówczesny papież Leon III włożył na skronie Karola Wielkiego diadem cesarski.

Tak rozległe imperium, jakie stworzył Karol Wielki, musiało być sprawnie zarządzane, stąd też opiekował się on administracją i dążył do jej rozwoju. Jako głównego urzędnika nadwornego ustanowiono kanclerza.

Podzielone na marchie i hrabstwa państwo było zarządzane przez pomniejszych urzędników, takich jak margrabiowie (zarządzający...

Podobne wypracowania