Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przysposobienie - definicja, charakterystyka, przykład

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przysposobienie to termin z zakresu prawa, z łacińskiego adoptio oznacza - usynowienie. W świetle prawnym oznacza uregulowanie prawnie zgodnie z obowiązującym kodeksem możliwość posiadania dziecka. Adopcja polega na dobrowolnym przyjęciu obowiązków rodzicielskich przez niebiologicznych rodziców. 

Przysposobienie oznacza uznanie za własne, dziecko, które w rzeczywistości posiada innych rodziców biologicznych, ale nie ma z tymi rodzicami kontaktu. 

W momencie przysposobienia dziecka na nowych rodziców spadają obowiązki prawne wynikające z macierzyństwa oraz prawa wedle, której osoba małoletnia jest częściowo ubezwłasnowolniona. 

Zazwyczaj proces przysposobienia dziecka trwa latami, niektóre rodziny starają się o adopcję spory szmat czasu i nie zawsze otrzymują na nią zgodę. Taki proces oczywiście poprzedzony jest szeregiem badań i wywiadów środowiskowych. 

Przysposobienie ma zastosowanie w przypadku dzieci z domów dziecka. Te dzieci zazwyczaj wystawia się do adopcji przez chętne rodziny. Przysposobienie umożliwia rodzinom bezdzietnym, które mają problem z posiadaniem dziecka biologicznego a zastępczą metodą adopcyjną. Przysposobienie oznacza również...

Podobne wypracowania