Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Preambuła - definicja, charakterystyka, przykłady

Preambuła oznacza z języka greckiego - idący przed, wyprzedzający. Preambuła jest częścią wstępną aktu prawnego, występuje we wszystkich ważniejszych aktach prawnych np. konstytucji. Preambuła jest wstępem, wprowadzeniem do prawnego dokumentu. Preambuła występuje w konstytucji, w Karcie Narodów Zjednoczonych itd. Preambuła stanowi uroczyste preludium, wstęp. 

Preambuła zawiera przyczyny i motywacje oraz cele, które zostały zawarte w dokumencie, akcie prawnym. Preambuła ma zazwyczaj charakter pomocniczy i bardzo często nie posiada cechy normatywnej. Preambuła, zwana w średniowieczu arengą, zawiera powody wystawienia dokumentu i cele, które przyświecają dokumentowi. 

Bardzo często preambuła miała charakter propagandowy, zawierała wątki religijne i chrześcijańskie. Preambuły nie zawsze występują w akcie normatywnym i występuje bardzo rzadko. Preambuła zawiera motywy podyktowane ustroje politycznym w danym kraju. 

Posiada źródło polityczne, które zazwyczaj jest deklaracją polityczną motywowaną religijnym episteme. Preambuła charakterystyczna jest dla państw europejskich i anglosaskich, wywodzących się z jednej tradycji kulturowej. W polskiej konstytucji również jest odwołanie się do religii chrześcijańskiej, odwołanie do Boga chrześcijańskiego. 

Preambuła występuje na początku dokumentu, pomiędzy tytułem a początkiem głównej treści. Wstęp do dokumentu zazwyczaj ma charakter ideologiczny, w którym wyjaśniony jest i określony charakter polityczny kwestii, której dokument dotyczy, jeżeli jest to konstytucja to określa charakter ustrojowy państwa, w Karcie Narodów Zjednoczonych preambuła określa charakter organizacji międzynarodowej.

Preambuły pochodzą ze średniowiecznych dokumentów, które jako pierwsze miały charakter normatywny i status prawny. 

Podobne wypracowania do Preambuła - definicja, charakterystyka, przykłady