Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prawo zwyczajowe - definicja, pojęcie i istota, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prawo zwyczajowe jest szczególnym prawem, które charakteryzuje się tym, że nie jest nadane przez jakąś instytucje, prawo zwyczajowe jest po prostu prawem obowiązującym.

Prawo zwyczajowe to norma prawna, która nie potrzebuje instytucjonalnego uzasadnienia. Ewolucja prawa zwyczajowego opiera się przede wszystkim na tradycji i na przekazie historycznym. Prawo zwyczajowe jest prawem niepisanym, które obowiązuje na danym terenie i którego wszyscy przestrzegają bez powoływania się na akty prawne czy instytucje. Prawo zwyczajowe miało zastosowanie zwłaszcza w rozwoju prawa międzynarodowego i handlowego.
Prawo zwyczajowe ustalane jest na drodze tradycji i przekazu, ściśle utrwalonej w czasie kwestii społecznej np. dostęp do broni palnej w USA jest niejako prawem zwyczajowym, którego państwo nie zakazuje. Prawo zwyczajowe musi odwoływać się do praktyki i uzasadnienia mocy prawnej.

Prawo zwyczajowe można zauważyć już u Starożytnych Rzymian, którzy nazywali je zwyczajem przodków. Prawo zwyczajowe jest więc kultywowanym przywilejem i obowiązkiem obywateli, które utrwaliło się na drodze czasowej. Prawo zwyczajowe nie tworzy się łatwo, to długi i mozolny proces praktykowania pewnych zachowań społecznych, które...

Podobne wypracowania