Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Monarchia - zalety i wady - rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Monarchia (z greckiego: jedynowładztwo) to rodzaj ustroju, który wyróżnia się dożywotnimi rządami jednostki. Sprawuje ona władzę samodzielnie lub za pomocą różnych instytucji państwowych. W przeszłości władza monarsza traktowana była jako dana od Boga, stąd władca był właściwie nieusuwalny. Wraz z rozwojem społeczeństw w wielu krajach doszło do zrezygnowania z ustroju monarchicznego na rzecz republiki, są jednak kraje, w których monarchia funkcjonuje po dzień dzisiejszy. 

Analizując wady i zalety ustroju monarchicznego trzeba wziąć pod uwagę dużą różnorodność istniejących i historycznych monarchii – od monarchii patrymonialnej (gdy państwo traktowane było jak własność władcy), przez monarchie absolutne, po monarchie konstytucyjne i parlamentarne (gdzie król pełni prawie wyłącznie władzę reprezentacyjną). Jeden z rodzajów monarchii może posiadać wady, których inny będzie pozbawiony. 

Wydaje się, że najbardziej wyrazistym rodzajem monarchii jest monarchia absolutna, rozwijająca się w przeszłości np. w Anglii, czy Francji (sławetny król-słońce Ludwik XIV). Wad monarchii absolutnej można wymieniać wiele, ale, o dziwo - także jej zalet.

Wadą monarchii absolutnej był z pewnością...

Podobne wypracowania