Monarchia konstytucyjna a parlamentarna - porównanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Monarchia konstytucyjna jest ustrojem, w którym władza króla została ograniczona poprzez akty prawne, przede wszystkim - przez konstytucję. Król nadal pełni rolę dominującą, skupia większość władzy, którą realizuje poprzez wyspecjalizowane instytucje - współpracuje więc z parlamentem. W monarchii konstytucyjnej można wyróżnić jej szczególną odmianę - monarchię parlamentarną, w której władza przekazana jest parlamentowi i rządowi na czele z premierem. W monarchii parlamentarnej monarcha pełni prawie wyłącznie funkcje reprezentacyjne, mówi się, że „król panuje, ale nie rządzi”. Zdarza się także, że król w monarchii parlamentarnej pełni rolę symbolu jedności, siły, historii, również tradycji danego kraju. Kształt ustroju monarchii parlamentarnej jest bardzo zbliżony do ustroju republikańskiego - różni się od niego właściwie tylko występowaniem instytucji króla.
Jak zauważono na wstępie, podstawową różnicą między tymi ustrojami jest zakres władzy króla i udział we władzy organu wybieralnego - parlamentu. Można powiedzieć, że wprowadzenie w danym kraju monarchii konstytucyjnej, czyli dopuszczenie do wpływu na władzę dużej części społeczeństwa, stało się w wielu przypadkach krokiem wstępnym do utworzenia tam monarchii parlamentarnej lub potem republiki (czyli ustroju, w którym ciężar władzy spoczywa na przedstawicielach obywateli, i w którym nie istnieje już instytucja króla).
Jeśli chodzi o podobieństwa między monarchią konstytucyjną i parlamentarną, to obie działają w oparciu o akty prawne (duża rola konstytucji), z tym, że o ile w przypadku monarchii konstytucyjnej najwyższy akt prawny czasem bywał oktrojowany (czyli narzucony przez króla), to w monarchii parlamentarnej dochodzi do jego uchwalenia w parlamencie.
Innym podobieństwem obu monarchii jest fakt ich dzisiejszego występowania w wielu zakątkach świata. Oba ustroje, dopuszczając do władzy społeczeństwo, są tak elastyczne, że z powodzeniem mogły działać zarówno w nowożytności, jak i w czasach nam współczesnych. Przykładami krajów, gdzie występuje monarchia parlamentarna jest Wielka Brytania, Hiszpania, Norwegia, Szwecja, natomiast monarchia konstytucyjna występuje m. in. w niewielkich księstwach europejskich (np. w Monako, Liechtensteinie).
Podobne wypracowania do Monarchia konstytucyjna a parlamentarna - porównanie
- Monarchia - zalety i wady - rozwiń temat
- Monarchia - monarchia dualistyczna - definicja, opis, przykłady
- Prewencja - definicja, charakterystyka, przykłady
- Monarchia despotyczna a absolutna - porównanie
- Monarchia dziedziczna - definicja, opis, przykłady
- Monarchia elekcyjna - definicja, opis, przykłady
- Monarchia elekcyjna i dziedziczna - porównanie
- Monarchia elekcyjna - wady i zalety
- Monarchia konstytucyjna - definicja, opis, przykłady
- Monarchia konstytucyjna a absolutna - porównanie
- Monarchia parlamentarna - definicja, charakterystyka, przykłady
- Monarchia parlamentarna a absolutna - porównanie
- Resort - definicja, charakterystyka, przykłady
- Monarchia parlamentarna - wady i zalety
- Monarchia patrymonialna a stanowa - porównanie
- Monarchia stanowa a absolutna - porównanie
- Sankcja karna - ile trwa? - definicja, charakterystyka, przykłady
- Stan wyższej gotowości - definicja, charakterystyka, orzecznictwo
- Polityka w Polsce. Opracowanie tematu
- Polityka a media. Opracowanie tematu