Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Monarchia parlamentarna a absolutna - porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Monarchia parlamentarna i absolutna to dwa przeciwstawne typy monarchii, które różnią się między sobą rolą i znaczeniem króla, a także innych instytucji państwowych. Monarchia absolutna to ustrój, jaki występował m. in. we Francji w XVI, XVII, XVIII wieku, natomiast monarchia parlamentarna powstała i rozwijała się w Anglii (występowała i występuje także w innych krajach), gdzie funkcjonuje po dzień dzisiejszy.

W monarchii parlamentarnej, władza spoczywa (jak sama nazwa wskazuje) w rękach parlamentu. Rola króla jest tutaj dość znacznie ograniczona - monarcha pełni zwykle wyłącznie funkcje doradcze i reprezentacyjne, jego funkcją jest także symbolizowanie wielkości, historii, tradycji i siły kraju. Ograniczenie władzy króla w monarchii parlamentarnej zostało spowodowane koniecznością włączenia w proces rządzenia szerszej grupy bogacących się obywateli (poddanych): szlachty (arystokracji), a także mieszczan (potem także innych grup społecznych). Parlament tym samym stawał się reprezentacją woli mieszkańców danego kraju (kwestia wyborów do parlamentu), natomiast osoba króla zaczęła z czasem stawać się jedynie symbolem władzy. O monarchii parlamentarnej mówi się wręcz, że „król panuje, ale...

Podobne wypracowania