Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Monarchia parlamentarna - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Monarchia parlamentarna jest jednym z rodzajów monarchii konstytucyjnej, czyli ustroju, w którym władza króla i innych instytucji władzy (w tym parlamentu) jest ograniczana na drodze konstytucyjnej. Monarchia parlamentarna wyróżnia się tym, że głównym ośrodkiem władzy w państwie nie jest król, ale parlament i rząd na czele z premierem. Król sprawuje wówczas zwykle wyłącznie funkcje reprezentacyjne, zgodnie z łacińską zasadą rex regnat, sed non gubernat - król panuje, ale nie rządzi.

Współczesnymi przykładami monarchii parlamentarnej są: Norwegia, Dania, Szwecja, także Hiszpania i Wielka Brytania.

Monarchia konstytucyjna (w tym monarchia parlamentarna) uważana jest za pewien pomost pomiędzy monarchią absolutną, a republiką - wydanie konstytucji i przekazanie dużej części władzy organom ustawodawczym, wybieranym przez obywateli kraju, stanowi wyraźne odejście od absolutystycznych rządów króla (który od teraz współdzieli władzę z parlamentem i rządem). Na mocy aktów prawnych - w tym konstytucji - wola monarchy jest w prawny sposób ograniczania, podobnie zresztą jak działania parlamentu. Przekazanie władzy w ręce pochodzących z wyboru posłów (lub...

Podobne wypracowania