Polityka w Polsce. Opracowanie tematu
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Zgodnie z obowiązującą od 2. kwietnia 1997 roku Konstytucją, Rzeczpospolita Polska jest państwem prawa, republiką parlamentarną, w której obowiązuje system polityczny parlamentarno-gabinetowy, opierającą się o monteskiuszowski trójpodział władzy na ustawodawczą (parlament), wykonawczą (prezydent) oraz sądowniczą (niezawisłe sądy i trybunały).
Aktualny kształt państwa polskiego został określony po tzw. transformacji ustrojowej, czyli żmudnym procesie odsuwania od sprawowania władzy nad krajem komunistów i zastąpienia ich wybranymi w demokratyczny sposób władzami państwowymi. Podjętą wówczas decyzję, iż w wolnej Polsce będzie obowiązywał system wielopartyjny, który dopuszcza istnienie wielu niezależnych partii politycznych, porozumiewających się poprzez różnorakie koalicje i dążących do wygranej w wyborach, sformowania rządu i sprawowania władzy przez jak najdłuższy okres. Obecnie w Polsce do najbardziej liczących się partii politycznych zalicza się m. in. rządzącą od 2007 roku Platformę Obywatelską z jej niekwestionowanym liderem, obecnie urzędującym premierem Donaldem Tuskiem, konserwatywno-chadeckie, znajdujące się po ostatnich wyborach na czele opozycji, Prawo i Sprawiedliwość prezesa Jarosława Kaczyńskiego, centrolewicowy Sojusz Lewicy Demokratycznej, któremu przewodniczy Grzegorz Napieralski oraz wywodzące swe korzenie z ruchu ludowego, broniące interesów rolników Polskie Stronnictwo Ludowe z prezesem Waldemarem Pawlakiem – obecnie wicepremier i Minister Gospodarki. Po ostatnich zawirowaniach i nieporozumieniach w łonie opozycji, na polskiej scenie politycznej pojawiła się nowa partia o nazwie Polska Jest Najważniejsza, która reprezentuje ideologię centroprawicową i w dużej mierze wywodzi się bezpośrednio z Prawa i Sprawiedliwości. Poza wymienionymi wyżej partiami i ośmioma posłami niezrzeszonymi, swoje miejsca w parlamencie posiadają także Socjaldemokracja Polska (Wojciech Filemonowicz) oraz Stronnictwo Demokratyczne (Paweł Piskorski).
Obecnie urząd Prezydenta RP piastowany jest przez wywodzącego się z kręgów Platformy Obywatelskiej Bronisława Komorowskiego, który w wyborach, w lecie 2010 roku, pokonał m. in. Jarosława Kaczyńskiego. Wybory te zostały przyspieszone z powodu tragicznej śmierci w katastrofie lotniczej poprzedniego Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego.
Podobne wypracowania do Polityka w Polsce. Opracowanie tematu
- Monarchia konstytucyjna a absolutna - porównanie
- Monarchia konstytucyjna a parlamentarna - porównanie
- Monarchia parlamentarna - definicja, charakterystyka, przykłady
- Monarchia parlamentarna a absolutna - porównanie
- Resort - definicja, charakterystyka, przykłady
- Monarchia parlamentarna - wady i zalety
- Monarchia patrymonialna a stanowa - porównanie
- Monarchia stanowa a absolutna - porównanie
- Sankcja karna - ile trwa? - definicja, charakterystyka, przykłady
- Stan wyższej gotowości - definicja, charakterystyka, orzecznictwo
- Polityka a media. Opracowanie tematu
- Gospodarka a polityka. Opracowanie tematu
- Polityka zagraniczna - definicja, charakterystyka
- Polityka interregionalna - definicja, charakterystyka, przykłady
- Polityka handlowa i jej narzędzia - opracowanie
- Polityka gospodarcza - definicja, opracowanie
- Polityka energetyczna - definicja, opracowanie
- Polityka demograficzna - definicja, opracowanie
- Polityka celna - definicja, opracowanie
- Polityka budżetowa państwa - definicja, opracowanie