Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Polityka w Polsce. Opracowanie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zgodnie z obowiązującą od 2. kwietnia 1997 roku Konstytucją, Rzeczpospolita Polska jest państwem prawa, republiką parlamentarną, w której obowiązuje system polityczny parlamentarno-gabinetowy, opierającą się o monteskiuszowski trójpodział władzy na ustawodawczą (parlament), wykonawczą (prezydent) oraz sądowniczą (niezawisłe sądy i trybunały).

Aktualny kształt państwa polskiego został określony po tzw. transformacji ustrojowej, czyli żmudnym procesie odsuwania od sprawowania władzy nad krajem komunistów i zastąpienia ich wybranymi w demokratyczny sposób władzami państwowymi. Podjętą wówczas decyzję, iż w wolnej Polsce będzie obowiązywał system wielopartyjny, który dopuszcza istnienie wielu niezależnych partii politycznych, porozumiewających się poprzez różnorakie koalicje i dążących do wygranej w wyborach, sformowania rządu i sprawowania władzy przez jak najdłuższy okres. Obecnie w Polsce do najbardziej liczących się partii politycznych zalicza się m. in. rządzącą od 2007 roku Platformę Obywatelską z jej niekwestionowanym liderem, obecnie urzędującym premierem Donaldem Tuskiem, konserwatywno-chadeckie, znajdujące się po ostatnich wyborach na czele opozycji, Prawo i Sprawiedliwość prezesa Jarosława Kaczyńskiego, centrolewicowy...

Podobne wypracowania