Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Polityka gospodarcza - definicja, opracowanie

Polityka gospodarcza jest terminem na wskroś ogólnym i łączącym w sobie elementy wielu pomniejszych dziedzin z zakresu ekonomii, politologii oraz socjologii. Uważana jest dodatkowo za subdyscyplinę ekonomii odnoszącą się do sposobów wpływania państwa na gospodarkę poprzez specyficzne instrumenty, których głównym celem jest zapewnienie osiągnięcia założonych celów natury gospodarczej. 

Polityka gospodarcza uważana jest za jedną z kilku głównych dziedzin determinujących funkcjonowanie państwa, tj. polityka zagraniczna, polityka wewnętrzna, polityka obronności (wojskowości) czy polityka socjalna. Polityka gospodarcza ponadto jest najczęściej głównym narzędziem realizowania programu wyborczego partii politycznej.

Zasadniczo polityka gospodarcza dzieli się na dwa główne rodzaje, czyli politykę makroekonomiczną oraz mikroekonomiczną. Polityka makroekonomiczna odnosi się do zjawisk związanych z obrotem pieniądzem oraz sferą finansową i należą do niej: polityka pieniężna, finansowa i fiskalna, polityka budżetowa i finanse publiczne oraz polityka handlowa w tym handel zagraniczny oraz polityka celna. Z kolei w obrębie polityki mikroekonomicznej znajdują się np. polityka przemysłowa i rolna.

Do zasadniczych celów planowania i realizowania polityki gospodarczej zaliczyć można kwestie związane m. in. z ogólnym postępem społecznym, przestrzeganiem praw socjalnych człowieka, zapewnieniem suwerenności i stabilności gospodarczej państwa oraz szeroko pojętą sprawiedliwością społeczną.

Podobne wypracowania do Polityka gospodarcza - definicja, opracowanie