Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Polityka celna - definicja, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

We współczesnym świecie zdominowanym przez różnego rodzaju integrację regionalną bądź kontynentalną w ramach organizacji tj. Unia Europejska czy Unia Afrykańska, polityka celna konkretnych państw coraz częściej schodzi na dalszy plan w stosunkach międzynarodowych. Jej separatystyczny i jednostkowy charakter jest jednym w pierwszych koniecznych do przezwyciężenia czynników, który zapewnia efektywną integrację gospodarczą i ekonomiczną z innymi krajami w obrębie danej wspólnoty.

Rozpatrując zagadnienie polityki celnej od strony wewnątrzpaństwowej sprowadza się ona głównie do wspierania szeroko rozumianej ingerencji cenowej. Umiejętnie prowadzona polityka celna jest w stanie stać się skutecznym katalizatorem rozwoju wewnętrznego rynku towarowego, ułatwiając działalność rodzimego przemysłu i produkcji, kosztem ograniczenia udziału w rynku produktów pochodzących z zagranicy. Instrumentem takiego procesu jest odpowiednie ukształtowanie poziomu ceł wwozowych, czyli takich, które jest w stanie zapłacić państwu producent z zagranicy, chcąc przedostać się na rynek wewnętrzny państwa stosującego taką politykę celną oraz ceł wywozowych, czyli opłat koniecznych do uiszczenia przez producentów rodzimych eksportujących...

Podobne wypracowania