Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Polityka Nowego Ładu. New Deal - Franklin D. Roosevelt - opracowanie

W dniu 24 października roku 1929, czyli w tzw. czarny czwartek, spektakularnym krachem na nowojorskiej giełdzie Wall Street rozpoczął się największy w historii kryzys gospodarczy, który swoim zasięgiem objął praktycznie wszystkie kraje na świecie – wyjątkiem pozostał jedynie niekapitalistyczny ZSRR. W wyniku ogromnej zapaści w produkcji, wydobyciu, handlu międzynarodowym, rolnictwie oraz sektorze bankowym pracę straciło wiele milionów ludzi na wszystkich kontynentach. Najmocniej jednak w ich wyniku ucierpiała gospodarka Stanów Zjednoczonych, ówczesnej pierwszej potęgi ekonomicznej i gospodarczej świata.

W roku 1930 na drugą kadencję z rzędu gubernatorem Nowego Jorku wybrany został demokrata, Franklin Delano Roosevelt. Jego śmiałe działania i zdecydowane próby przezwyciężenia konsekwencji wielkiego kryzysu przysporzyły mu wielką rzeszę zwolenników, dzięki czemu w roku 1933 wygrał on wybory prezydenckie. Polityka ekonomiczna i socjalna, dzięki której Roosvelt i jego doradcy zdecydowali się walczyć z pogłębiającym się stale wielkim kryzysem, została nazwana umownie Nowym Ładem (ang. New Deal). 

Główne jej założenia opierały się na zasadach daleko idącego interwencjonizmu państwa w gospodarkę. Podjęto wówczas kluczowe decyzje o aktywnym wspieraniu działalności przemysłowej, rolnictwa oraz sektora bankowego, wprowadzeniu doraźnych robót o charakterze publicznym i zasiłków dla bezrobotnych, a także rozpoczęciu dofinansowywania pieniędzmi pochodzącymi z funduszy federalnych wielu prywatnych inwestycji i dużych przedsięwzięć. Masowo, aczkolwiek w sposób przemyślany tworzono ponadto stale nowe miejsca pracy. Ostatecznie stanowcze działania podjęte przez Roosvelta najpierw w samym Nowym Jorku, a następnie w całym kraju przyniosły rezultaty, zakładane uprzednio przez sztab ekonomistów go współtworzących. 

Stany Zjednoczone jako jedne z pierwszych państw na świecie przezwyciężyły wielki kryzys gospodarczy, dzięki czemu polityka Nowego Ładu, czyli innymi słowy interwencjonizm państwowy (keynsenizm), zyskał szerokie spektrum naśladowców na całym świecie.

Podobne wypracowania do Polityka Nowego Ładu. New Deal - Franklin D. Roosevelt - opracowanie