Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Polityka Nowego Ładu. New Deal - Franklin D. Roosevelt - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W dniu 24 października roku 1929, czyli w tzw. czarny czwartek, spektakularnym krachem na nowojorskiej giełdzie Wall Street rozpoczął się największy w historii kryzys gospodarczy, który swoim zasięgiem objął praktycznie wszystkie kraje na świecie – wyjątkiem pozostał jedynie niekapitalistyczny ZSRR. W wyniku ogromnej zapaści w produkcji, wydobyciu, handlu międzynarodowym, rolnictwie oraz sektorze bankowym pracę straciło wiele milionów ludzi na wszystkich kontynentach. Najmocniej jednak w ich wyniku ucierpiała gospodarka Stanów Zjednoczonych, ówczesnej pierwszej potęgi ekonomicznej i gospodarczej świata.

W roku 1930 na drugą kadencję z rzędu gubernatorem Nowego Jorku wybrany został demokrata, Franklin Delano Roosevelt. Jego śmiałe działania i zdecydowane próby przezwyciężenia konsekwencji wielkiego kryzysu przysporzyły mu wielką rzeszę zwolenników, dzięki czemu w roku 1933 wygrał on wybory prezydenckie. Polityka ekonomiczna i socjalna, dzięki której Roosvelt i jego doradcy zdecydowali się walczyć z pogłębiającym się stale wielkim kryzysem, została nazwana umownie Nowym Ładem (ang. New Deal). 

Główne jej założenia opierały się na zasadach daleko idącego interwencjonizmu państwa w gospodarkę. Podjęto...

Podobne wypracowania