Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Monarchia parlamentarna - wady i zalety

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Monarchia parlamentarna jest ustrojem, który jest odmianą monarchii konstytucyjnej. W monarchii parlamentarnej formalnie istnieje król i cały dwór, natomiast nie pełni on żadnej rzeczywistej władzy, która należy do parlamentu i rządu (na czele z premierem). Król pełni prawie wyłącznie funkcje reprezentacyjne w myśl łacińskiej zasady, że król panuje - ale nie rządzi.

Monarchia parlamentarna powstała jako pewna ucieczka od monarchii absolutnej - w stosunku do niej ma więc wiele zalet. W przypadku monarchii absolutnej bowiem, pełna władza należała do monarchy - nie była ona właściwie niczym skrępowana i król mógł decydować o wszystkim. W wyniku niezadowolenia poddanych doszło do wojen i przemian (np. w Wielkiej Brytanii w XVII wieku), które doprowadziły nie tylko do ograniczenia władzy króla aktem prawnym (czyli zwykle konstytucją), ale też w niektórych przypadkach do wprowadzenia dominacji parlamentu nad królem. Instytucja monarchy pozostała w wielu państwach jako symbol państwowości, a nie jako rzeczywisty ośrodek władzy. Monarcha pełni także rolę dużego autorytetu, ponieważ zwykle interesuje się sprawami państwa i może udzielać rad rządzącemu premierowi, dyskutować z nim itp. 

Zaletą...

Podobne wypracowania