Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Monarchia konstytucyjna - definicja, opis, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Monarchia konstytucyjna jest ustrojem, w którym władza monarchy (ale także innych instytucji władzy np. zgromadzeń posłów), jest ograniczana zapisami konstytucji i współdzielona z parlamentem. Ten model monarchii stanowił pewien moment przejścia między monarchią absolutną - pełnej i nieograniczonej władzy króla, a republiką - czyli ustrojem, w którym władza spoczywa najczęściej w rękach reprezentantów ludu. Cechą charakterystyczną jest fakt, że monarcha miał prawo weta wobec ustaleń parlamentu. 

Współcześnie monarchia konstytucyjna występuje w Księstwie Monako, w Liechtensteinie, także w Maroko, Belgii, Holandii, Luksemburgu i Andorze. 

Jedną z odmian monarchii konstytucyjnej jest monarchia parlamentarna, w której rzeczywista władza oddana jest w ręce parlamentu i związanego z nim rządu (na czele z premierem), natomiast król pełni jedynie (lub głównie) funkcje reprezentacyjne. Taki ustrój występuje m. in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Japonii, również w Norwegii i Szwecji, Danii.

Ustrój monarchii parlamentarnej lub mówiąc szerzej - monarchii konstytucyjnej, zaczął się najwcześniej kształtować w Anglii, bowiem już w średniowieczu przyjęto Wielką...

Podobne wypracowania