Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Precedens - definicja, opis, przykłady, rodzaje precedensów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Precedens, pojęcie to pochodzi z języka łacińskiego i oznacza - poprzedzający, jest terminem charakterystycznym dla teorii prawa anglosaskiego i oznacza wyjaśnienie, rozstrzygnięcie zdarzenia. Precedens stanowi wprowadzenie do decyzji. 

Precedens to inaczej wyrok sądowy, który prowadzi do decyzji, która jest realizowana w ramach dalszego orzeczenia. Precedens jest regułą prawną, która decyduje o sprawach przyszłych. 

Wyróżniamy dwa rodzaje precedensów:

- de facto

- de iure

Precedens de facto oznacza to co wpływa na przyszłe decyzje w rzeczywistości, natomiast precedens de iure oznacza przestrzegania w sprawach przyszłych wyroków które zostały wydane w sprawach poprzednich lub zakończonych. 

Precedens de facto występuje w Europie kontynentalnej, z kolei precedens de iure charakteryzuje nurty prawne wywodzące się z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. 

W systemach prawnych precedensy stanowią podstawę prawa i są realizowane w niemalże każdy kraju demokratycznym. Precedens stosowany to głównie zasługa krajów anglosaskich. 

W Polsce mamy do czynienia tylko z precedensem de facto. Precedens to w głównej mierze...

Podobne wypracowania