Civil law - definicja, opis, przykłady
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Pojęcie civil law oznacza system prawa kontynentalnego, czyli prawa właściwego dla krajów Europy kontynentalnej (w tym Polski), większości krajów Azji i Ameryki Południowej, a także pewnej grupy państw afrykańskich.
Cechą charakterystyczną civil law, wyróżniającą ten system prawa od systemu właściwego dla krajów anglosaskich, jest wyłączność prawodawcza władzy ustawodawczej. Co więcej, co również różnicuje civil law od anglosaskiego common law, prawo kontynentalne jest prawem skodyfikowanym w postaci konkretnych aktów prawnych - ustaw, kodeksów itp.
System prawa kontynentalnego wywodzi swój rodowód z czasów starożytnego Rzymu i funkcjonującego wówczas rzymskiego prawa. Na jego obecny kształt w dużej mierze miała wpływ także rozwijająca się na kontynencie europejskim religia chrześcijańska i średniowieczny konflikt między władzą świecką (cesarzem), a papieżem (najwyższą władzą duchowną).
Należy zaznaczyć, że wraz z rozwojem prawa stanowionego (inna nazwa civil law), zaczęło tracić na znaczeniu prawo zwyczajowe (to również odróżnia civil law od common law). Prawo stanowione swój dynamiczny rozwój rozpoczęło w związku z europejskimi ustrojami monarchii absolutnej, która wymagała sprawnie działającej administracji, postępującej według odpowiednich wytycznych.
Prawo kontynentalne posiada ścisłą hierarchię aktów prawnych (jak wspomniano, prawo jest tutaj wyraźnie skodyfikowane), z których pierwsze miejsce zajmuje konstytucja, jako akt prawny obowiązujący wszystkich, następnie są ustawy, potem rozporządzenia, itp. Obowiązuje tutaj zgodność aktu niższego rzędu z aktem rzędu wyższego. Jak już wspomniano, głównym prawodawcą jest parlament, natomiast wykonawcą prawa - rząd, sędziowie. Następuje tutaj wyraźnie rozdzielenie podmiotów stanowiących (prawo stanowione przybiera formę generalną i abstrakcyjną) i wykonujących postanowienia prawa (czyli przekładających prawo generalne i abstrakcyjne, na poziom zainteresowanych podmiotów i zdarzeń).
Prawo kontynentalne po skodyfikowaniu, powinno opierać się na jednolitej aksjologii (czyli wynikać z przyjętego systemu wartości), powinno być niesprzeczne i zupełne (czyli powinno normować wszystkie ważne kwestie, nie pozostawiając ważnych spraw nieuregulowanych).
Podobne wypracowania do Civil law - definicja, opis, przykłady
- Prawomocność - definicja, charakterystyka, przykłady
- Praworządność - definicja, charakterystyka, przykłady
- Preambuła - definicja, charakterystyka, przykłady
- Precedens - definicja, opis, przykłady, rodzaje precedensów
- Promulgacja - definicja, opis, przykłady
- Przysposobienie - definicja, charakterystyka, przykład
- Uchwała - definicja, opis, przykłady
- Prawo do obrony w postępowaniu sądowym. Komu przysługuje? Opracowanie
- Prawo zwyczajowe - definicja, pojęcie i istota, przykłady
- Apelacja a zażalenie - porównanie
- Dobra osobiste - definicja, charakterystyka, przykład. Dobra osobiste i ich ochrona - rozwiń temat
- Exposé - definicja, przykłady
- Monarchia - zalety i wady - rozwiń temat
- Monarchia - monarchia dualistyczna - definicja, opis, przykłady
- Prewencja - definicja, charakterystyka, przykłady
- Monarchia despotyczna a absolutna - porównanie
- Monarchia dziedziczna - definicja, opis, przykłady
- Monarchia elekcyjna - definicja, opis, przykłady
- Monarchia elekcyjna i dziedziczna - porównanie
- Monarchia elekcyjna - wady i zalety