Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prawo do obrony w postępowaniu sądowym. Komu przysługuje? Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prawo do obrony jest zagadnieniem wynikającym z przepisów prawa, które gwarantuje wymiar sprawiedliwości. Prawo do obrony posiada każdy oskarżony i może bronić się zgodnie z istniejącymi procedurami i przepisami. W Polsce prawo do obrony gwarantuje Konstytucja RP, art. 42, ust. 2 - „Każdy, przeciw komu prowadzone jest postępowanie karne, ma prawo do obrony we wszystkich stadiach postępowania. Może on w szczególności wybrać obrońcę lub na zasadach określonych w ustawie korzystać z obrońcy z urzędu”.

Prawo stanowi, że każdy człowiek ma prawo do obrony i prawo do uczciwego procesu. Prawo do obrony zapewnia możliwość osobistego uczestniczenia w rozprawie, a także umożliwia osobisty udział w procesie. Oprócz tego, każdemu oskarżonemu przysługuje prawo do adwokata, obrońcy z urzędu, jeżeli nie stać go na osobistego obrońcę. Adwokat reprezentuje interesy oskarżonego.

Prawo do obrony zapewnia przede wszystkim uczciwy i rzetelny proces w oparciu o standardy prawa, umożliwia też otrzymanie wszelkich informacji o przyczynie aktu oskarżenia oraz gwarantuje sprawiedliwy proces z udziałem świadków. Prawo do obrony to także zapewnienie oskarżonemu możliwości do uczciwej walki o wolność, jeżeli oskarżony udowodni przed prawem swoją...

Podobne wypracowania