Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wielka wojna polsko-krzyżacka - bitwa pod Grunwaldem

Po unii polsko-litewskiej w 1385 r., Krzyżacy zaczęli dostrzegać zagrożenie ze strony Litwy i Polski. Zaczęli więc kwestionować słuszność i zasadność podjętych przez Polskę decyzji. Krzyżaków nie poparło papiestwo, które w unii dopartywało się szansy na chrystianizację wschodnich terenów. Krzyżacy zaczęli więc otwarcie prowadzić politykę antypolską, próbując skłócić i rozbić unię. Popierali bojarów litewskich, którzy krytykowali Jagiełłę.

Zakon wspierał litewskiego księcia Witolda, mając nadzieję iż uda mu się rozbić sojusz polsko-litewski. W 1401 r. Jagiełło doszedł do porozumienia z Witoldem. Witold utrzymał dożywotnio tytuł księcia Litwy. Krzyżacy zawarli sojusz z Luksemburgami, wykupili od nich Nową Marchię i Sanok, przez co całkowicie odcięli Polskę od dostępu do morza. W 1407 r. wielkim mistrzem zakonu został wrogo nastawiony wobec Polski Ulrich von Jungingen, który od samego początku dążył do zbrojnego konfliktu. W 1409 r. wybuchło antykrzyżackie powstanie na Żmudzi, które militarnie wsparł Witold. W odwecie za to Zakon Krzyżacki zagroził wojną Polsce, Litwie i Żmudzi.

Jungingen wypowiedział wojnę Jagielle. Obie strony szykowały się do konfliktu na drodze zbrojnej. Główna bitwa pomiędzy...

Podobne wypracowania