Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw prometejski w literaturze - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mit o Prometeuszu często rozpalał wyobraźnię pisarzy i poetów. Jego postać była bardzo pojemną metaforą dającą się zastosować do różnych czasów i epok. Sam tytan przedstawiający postawę męstwa i odwagi był symbolem nierównej walki z silniejszymi mocami. Prometeizm, a więc chęć poświęcenia się jednostki w imię większej wspólnoty, bunt i niezgoda na zastaną rzeczywistość – oto główne motywy wykorzystywane przez twórców literackich minionych stuleci.

Pierwszym przykładem niech będzie tytułowy bohater poematu Juliusza Słowackiego pt. „Kordian”. Jest on bardzo wrażliwym człowiekiem, posiada zdolności artystyczne i pewną skłonność do popadania w patos. W młodości jest rozchwiany emocjonalnie, nie potrafi określić, czego tak naprawdę chce od życia. Z tego powodu wyjeżdża za granicę, poznaje inne obyczaje, rozczarowuje się co do wartości, które kiedyś wydawały mu się święte, przewartościowuje swoje dotychczasowe sądy. Staje się także dojrzalszym człowiekiem. Postanawia nie skupiać się na dobrach doczesnych ani tymczasowych przyjemnościach, ale aktywnie uczestniczyć w walce o ojczyznę. Wbrew woli wszystkich postanawia zabić cara, by uwolnić Polskę spod jarzma niewoli. Jednak kiedy dochodzi do krytycznego...

Podobne wypracowania