Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Los Syzyfa jako metaforyczne odbicie losów ludzkich

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Każdy człowiek w pewnym okresie swojego życia przeżywa bunt. Najczęściej jest to  negacja skierowana przeciwko nakazom, które płyną odgórnie. Może to być instancja rodziców, ograniczające swobody państwo czy zatrzymujący dalszy rozwój nałóg. Mit o Syzyfie jest przede wszystkim metaforą człowieczego zmagania się z siłami wyższymi, jednak istnieją także inne jego interpretacje.

Można powiedzieć, iż Syzyf był sabotażystą. Symulował przyjaźń w stosunku do bogów, którzy wyjawiali mu tajemnice, by następnie opowiadać o nich ziemianom. Nie wiemy dlaczego zachowywał się w ten sposób. Czy miał naturę plotkarza? Czy powodowała nim pycha i pragnienie bycia podziwianym przez swoich podwładnych? A może specjalnie korzystał ze swoich przywilejów, by uczynić zadość ciekawości ludzi i zdradzać im sekrety, które w żaden inny sposób nie były im dostępne? Jeśli odpowiedzieć pozytywnie na ostatnie pytanie, postępowanie Syzyfa można określić jako swego rodzaju „sztamę” trzymaną z rodem ludzkim, który od bogów wycierpiał niejedno.

Syzyf, chcąc jakoś wynagrodzić swoim poddanym wszystkie plagi i nieszczęścia zsyłane z Olimpu, uczynił siebie szpiegiem zdradzającym to, co nie powinno...

Podobne wypracowania