Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Paweł „Hymn o Miłości” - Motyw marności w „Hymnie o Miłości” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Hymn o Miłości” zwany też „Pieśnią nad pieśniami” znajduje się w trzynastym rozdziale Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian. Jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej przemawiających do serc ustępów biblijnych. Mowa w nim o uczuciu, które dla ludzi jest jednym z najważniejszych w życiu – o miłości. Hymn ten możemy interpretować zarówno jako wyraz uczucia żywionego do Boga, jak i ekspresję miłości zakochanej pary.

Niezależnie od wykładni, na pierwszy plan wysuwa się przekonanie o wyjątkowości miłości. Żaden inny dar nie jest tak owocny jak ona. Dlatego jest to pieśń mówiąca bardziej o postawie moralnej, niż o wzajemnej relacji dwóch konkretnych istot. Z tego też względu  rozważania na temat marności mogą stać się metaforą, zarówno jeśli chodzi o układ Bóg-człowiek, jak i mężczyzna-kobieta.

Marność jest wartością często pojawiającą się na kartach Biblii. Najsłynniejszym jej przykładem jest oczywiście Księga Koheleta i słynne zdanie „vanitas vanitatum et omnia vanitas”, co oznacza: „marność nad marnościami i wszystko marność” i przypomina o przemijalności oraz efemeryczności życia, skłaniając jednocześnie do pokory i konieczności pokuty. „Hymn o...

Podobne wypracowania