Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sofokles „Antygona” - charakterystyka Kreona

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kapitan jest bogiem na swoim statku” - to mało popularne, ale nie tracące na aktualności powiedzenie, będzie mottem przewodnim mojej pracy, w której chcę przedstawić, kim był mityczny Kreon.

Kreon to jeden z bohaterów„Antygony” i druga w hierarchii ważności (po tytułowej bohaterce) postać tragedii Sofoklesa. Jest królem Teb i to właśnie bycie władcą, wraz z wszystkimi tego konsekwencjami, determinuje jego wybory i kształtuje jego charakter.

Każdy władca, przynajmniej ten dobry, niezależnie od tego w jakim państwie rządzi, powinien mieć silny charakter oraz być wzorem, dobrym wodzem i zwycięzcą. Powinien, podejmując decyzję, wydając wyroki, być zawsze zdecydowany, kierować się rozsądkiem i - przede wszystkim - dobrem swoich poddanych. Jego osobiste rozterki, dylematy są zawsze na drugim miejscu wobec powinności względem narodu. Tu nie może sobie pozwolić na wahania czy błąd, musi być pewny siebie i swoich decyzji.

Takim władcą jest Kreon, nie będący bynajmniej ani głupcem, ani despotą czy żądnym krwi i władzy tyranem. Wręcz przeciwnie, jako władca bohater Sofoklesa starał się wypełniać prawa i zachować stanowczość, dlatego nie mógł sobie pozwolić na uległość nawet wobec najbliższych. Świadczy to o sprawiedliwości...

Podobne wypracowania