Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opis obrazu stworzenia świata zaprezentowany w mitologii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stworzenie Ziemi w mitologii greckiej odbywało się w bardzo burzliwy sposób. Starożytni Grecy poświęcili mniej miejsca opisom rozwijającej się natury, mnóstwo zaś - walkom o panowanie nad dopiero co ukształtowaną ziemią.

Świat powstał z Chaosu. Z owego bezładu wyłoniły się dwa bóstwa symbolizujące Niebo i Ziemię – byli to Uranos i Gaja. Kolejno zaczęły pojawiać się noc i dzień, rzeki, pagórki i rośliny. Ze związku pierwszych bóstw narodzili się cyklopi, tytani oraz sturęcy. Jednak Uranos, który obawiał się możliwości utraty władzy nad światem, strącił potomstwo do Tartaru, krainy umarłych.

Gaja nie mogła pogodzić się z tak okrutnym traktowaniem swoich dzieci. Namówiła więc jednego z synów, Kronosa, który jeszcze nie stracił wolności, do zemsty na okrutnym ojcu. Bóg bez wahania zranił Uranosa i sam objął panowanie. Z krwi Uranosa powstały Erynie – boginie zemsty.

Tymczasem świat wciąż się rozwijał - powstawały nowe gatunki flory i fauny.  Kronos, który objął rządy wraz z Reją, nie należał do władców najłaskawszych. Był tak samo podejrzliwy, jak jego ojciec, toteż każde dziecko, które urodziła mu żona, natychmiast połykał. Reja - czuła na krzywdę swojego...

Podobne wypracowania