Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Porównanie wizji stworzenia świata zawartej w Biblii oraz mitologii

Stwarzanie świata - opisane w Biblii oraz mitologii greckiej - należy do najpopularniejszych mitów ludzkości. Pewne elementy pozostają wspólne obu wizjom, niektóre natomiast całkowicie się ze sobą rozmijają.

W obydwu wersjach „na początku wszystkiego” panował chaos. Różnicą jest to, że w mitologii greckiej z owego zamętu wyłoniły się bóstwa, które stanowiły personifikację Nieba (Uranos) i Ziemi (Gaja), w Biblii zaś - Bóg rozdzielił przestrzeń na górę (niebo) i dół (ziemię). Dalej - w obu wersjach - lądy, oceany, następnie roślinność i zwierzęta nabierają właściwych kształtów. W Grecji dodatkowo, przed powstaniem fauny i flory, narodził się Eros - bóg miłości, dzięki któremu przyszły na świat wszystkie uczucia i emocje.

Następnie mitologia wymienia cały szereg istot, które kolejno rodziły się i zostawały zdetronizowane. Na człowieka przychodzi kolej dopiero na końcu. Przed nim rodzą się cyklopi, sturęcy, tytani i bogowie. Toczą się zaciekłe boje o panowanie na ziemi oraz nad ziemią. Natomiast w Biblii pierwszą rozumną istotą, jaką stworzył Bóg, był człowiek. Nie musiał on z nikim walczyć, cierpiał nieszczęście dopiero po złamaniu ustanowionego przez Boga zakazu. Wcześniej przebywał w Edenie, czyli krainie, która można by porównać do mitologicznej arkadii z czasów złotego wieku ludzkości - panować miał wtedy Kronos, świat był doskonały, nie było wojen ani trosk, ludzie nie musieli pracować, ale żyli z tego, co ofiarowała im ziemia.

Historia powstania świata w mitologii greckiej jest o wiele bardziej brutalna niż ta przedstawiona w Biblii. Jest ona ukazana jako nieustanne ścieranie się przeciwstawnych sił, co nieustannie zmienia i modeluje kształt świata. Biblijny model myślenia zasadza się na tym, że Bóg stworzył świat w oparciu o światło, dobro i harmonię. Dlatego właśnie nie było w nim miejsca na bunt i występek. Bóg ofiarował stworzonym przez siebie istotom wolną wolę, co doprowadziło do nieposłuszeństwa i - w efekcie - do wygnania z Raju.

Podobne wypracowania do Porównanie wizji stworzenia świata zawartej w Biblii oraz mitologii