Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw arkadii - Motyw arkadii w micie o powstaniu świata i w innych utworach. Opracowanie

Motyw arkadii znany jest już od starożytności. Najczęściej funkcjonuje ona jako kraina - przysłowiowo - mlekiem i miodem płynąca, usytuowana w konkretnej przestrzeni lub osadzona tylko umownie; miejsce, gdzie nie istnieją smutki i troski, a ludzie nie umierają.

Podania greckie wspominają o okresie wiecznej szczęśliwości, kiedy przez cały czas panowała wiosna, ludzie nie znali agresji i nienawiści, nie zabijali, nie kłócili się, nie musieli także pracować, gdyż ziemia rodziła obfite plony. Czas spędzali na zabawach i ucztach, a całym światem rządził Kronos. Okres ten nazywany jest złotym wiekiem ludzkości. Po nim przyjść miał wiek srebrny, kiedy to ludzie poznali troski i pracę, następnie - brązowy, kiedy zasmakowali w wojnie i w końcu żelazny, trwający do dziś, kiedy to nastąpiła znaczna degeneracja cywilizacji. Opowieść o czterech wiekach ludzkości, spopularyzowana przez Owidiusza, przedstawia właśnie arkadię - krainę szczęśliwości, o której zawsze marzył człowiek.

Później arkadia wyobrażana była jako kraina geograficzną położona na Peloponezie, uznawana - dzięki swojej bujnej roślinności, pięknym krajobrazom i łagodnemu klimatowi - za raj na ziemi. Według podań żyli tam szczęśliwi ludzie, którzy jednak wykonywali już pracę - zajmowali...

Podobne wypracowania