Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rodzaje cierpienia w literaturze - opracowanie

Cierpienie, obok miłości, jest jednym z najczęściej wykorzystywanych motywów literackich. Pomimo że ból, podobnie jak miłość, jest uczuciem powszechnym, dla każdego zdaje się mieć charakter niepowtarzalny i indywidualny. Najczęstszą jego przyczyną jest właśnie nieszczęśliwa, niespełniona miłość. Można więc zaryzykować stwierdzenie, iż te dwa afekty są nierozerwalnie ze sobą zespolone.

Zacznijmy jednak od motywu bólu fizycznego. Już w dziełach starożytnych możemy zaobserwować jego liczne przykłady. Najsłynniejszym z nich jest historia mitologicznego Prometeusza, który sprzeciwiając się woli bogów, kradnie święty ogień i przekazuje go ludzkości. Dzięki niemu człowiek - do tej pory bezbronny - może chronić się przed dziką naturą, a także posiadać na własność ciepło i światło. Niestety, Zeus, który nie akceptuje czynu Prometeusza, skazuje go na okrutną karę: przykuwa herosa do skał Kaukazu, by co noc wiecznie głodny sęp wyjadał mu wątrobę. Mit o Prometeuszu stał się uniwersalną przypowieścią o bezinteresownej dobroci i altruizmie, który nie zawsze zostaje sprawiedliwie nagrodzony.

Zaniedbanie i ubóstwo wiążą się zazwyczaj z cierpieniem fizycznym. Jedną z najważniejszych realizacji tego motywu widać w opisie Montsou,...

Podobne wypracowania