Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mit o czterech wiekach ludzkości - geneza zła według Mitu o czterech wiekach ludzkości

Według Owidiusza zło nie przyszło na świat od razu - degeneracja ludzkości postępowała stopniowo. Bezpośrednią przyczyną takiego obrotu sprawy były walki bogów. Kiedy królował Kronos, panował wiek złoty - epoka dostatku i szczęśliwości. Jednak gdy na tron wszedł Zeus, rozpoczął się wiek srebrny, a dalsze zmiany następowały lawinowo. Grecy jednak doskonale zdawali sobie sprawę z upływu czasu i konsekwencji tego faktu. Skoro czas płynie, także rzeczy się zmieniają, doświadczenie pokazuje, że zwykle, niestety, na gorsze.

Pierwsze zmiany, jakie nastąpiły w epoce srebrnej, dotyczyły klimatu i pór roku. Nie panowała już wieczna wiosna, ludzie poznali groźniejsze oblicze Matki Ziemi. Z powodu nastania jesieni i zimy musieli zacząć budować schronienia, co pociągało za sobą niszczenie dotychczas nietkniętej przyrody. Natura stała się nie tylko żywicielką, ale też surową nauczycielką.

Kolejną konsekwencją zmiany pór roku był niedostatek żywności. Ziemia przestała cały czas rodzić plony, dlatego mężczyźni zmuszeni byli zaprząc zwierzęta do pługów i zacząć uprawiać ziemię. Zmienili więc swój stosunek do oswojonych wcześniej zwierząt, czyniąc z nich zwierzęta gospodarcze. Ziemia, dotąd traktowana jako matka, stała się  użyteczna,...

Podobne wypracowania