Mieszko II - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Mieszko II urodził się w roku 990. Jego ojcem był Bolesław Chrobry. Książę bardzo szybko zaczął angażować się w sprawy związane z polityką. Towarzyszył swemu ojcu, podczas jego wypraw. Jego braćmi byli Bezprym i Otton.
Już w roku 1013, Mieszko poślubił Rychezę, spokrewnioną z Ottonem III. Dzięki zawartemu małżeństwu, Polska zyskała sprzymierzeńca w Rzeszy Niemieckiej. Bolesław Chrobry przekazał swemu synowi i następcy we władanie ziemie krakowską.
Jako, że książę był już samodzielnym władcą, Bolesław powierzał mu różnorakie zadania i starał się wprowadzać w arkana działań dyplomatycznych. Z tego też powodu, to właśnie Mieszko udał się do władcy Czech - Uldryka, aby negocjować przystąpienie do sojuszu wymierzonego przeciwko Henrykowi II. W konsekwencji, czeski władca nie przystał na propozycję. Co gorsze, uwięził Mieszka. Kiedy tylko młody książę odzyskał wolność, zaczął wraz z ojcem planować samodzielną napaść na Henryka II. Piastowie zdołali pokonać wroga.
Dzień 25 grudnia 1025 roku, to data koronacji Mieszka II na króla Polski. Uroczystość odbyła się w Gnieźnie. Po przejęciu władzy nad królestwem, władca wygnał z niego swych braci, którzy mogli chcieć odebrać mu tron.
Mieszko II rósł w potęgę. Nic więc dziwnego, że w roku 1027, książę Ernest II wybrał go na sojusznika w walce przeciwko Konradowi II. Trzeba przyznać, że król Polski nie śpieszył się z niesieniem pomocy Ernestowi, który został pokonany przez wroga. Mieszko przybył na tereny zachodniego sąsiada dopiero w roku 1028. Nie miał wielu okazji do walki z przeciwnikiem. Zgromadził jednak wiele łupów wojennych oraz pojmał jeńców. Zwycięską wyprawę powtórzył Mieszko jeszcze w roku 1030 z podobnym skutkiem. Takie zachowanie musiało spotkać się z reakcją Konrada II, który postanowił zemścić się na królu polskim i zaatakować jego państwo. W wyniku owych walk od Polski odłączyły się Milsko oraz Łużyce. Nie były to jedyne straty. Jarosław Mądry pozbawił kraj Mieszka Grodów Czerwieńskich w roku 1031. W tym samym roku, brat Mieszka - Bezprym (który zorganizował najazd Jarosława i Mścisława) zasiadł na tronie polskim i zmusił dotychczasowego króla do ucieczki z kraju. Jakby tego było mało, mógł on udać się jedynie na ziemie Uldryka, który nie zmarnował okazji, która mu się nadarzyła. Pojmał on Mieszka, uwięził, a następnie okaleczył.
W roku 1032 Mieszko II oficjalnie zrzekł się tronu polskiego. W zamian za to otrzymał Mazowsze oraz Małopolskę. Rok później udało mu się jednak odzyskać władzę, jednakże odbudowa dawnej świetności królestwa nie była już możliwa.
Mieszko II zmarł dnia 10 (bądź 11) maja 1034 roku.
Podobne wypracowania do Mieszko II - biografia, życiorys
- Bolesław Krzywousty - biografia, życiorys
- Jan Kazimierz Waza - biografia, życiorys
- Kazimierz Sprawiedliwy - biografia, życiorys
- Konrad Mazowiecki - biografia, życiorys
- Książę Witold - biografia, życiorys
- Leszek Czarny - biografia, życiorys
- Ludwik Węgierski - biografia, życiorys
- Ludwik XIII - biografia, życiorys
- Ludwik XV - biografia, życiorys
- Francois Mitterrand - biografia, życiorys
- Mikołaj II - biografia, życiorys
- Napoleon III - biografia, życiorys
- Georges Pompidou - biografia, życiorys
- Przemysł II - biografia, życiorys
- Stanisław August Poniatowski - biografia, życiorys
- Wacław II - biografia, życiorys
- Władysław Herman - biografia, życiorys
- Władysław Łokietek - biografia
- Władysław Wygnaniec - biografia, życiorys
- Zygmunt III Waza - biografia, życiorys