Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mieszko II - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mieszko II urodził się w roku 990. Jego ojcem był Bolesław Chrobry. Książę bardzo szybko zaczął angażować się w sprawy związane z polityką. Towarzyszył swemu ojcu, podczas jego wypraw. Jego braćmi byli Bezprym i Otton.

Już w roku 1013, Mieszko poślubił Rychezę, spokrewnioną z Ottonem III. Dzięki zawartemu małżeństwu, Polska zyskała sprzymierzeńca w Rzeszy Niemieckiej. Bolesław Chrobry przekazał swemu synowi i następcy we władanie ziemie krakowską. 

Jako, że książę był już samodzielnym władcą, Bolesław powierzał mu różnorakie zadania i starał się wprowadzać w arkana działań dyplomatycznych. Z tego też powodu, to właśnie Mieszko udał się do władcy Czech - Uldryka, aby negocjować przystąpienie do sojuszu wymierzonego przeciwko Henrykowi II. W konsekwencji, czeski władca nie przystał na propozycję. Co gorsze, uwięził Mieszka. Kiedy tylko młody książę odzyskał wolność, zaczął wraz z ojcem planować samodzielną napaść na Henryka II. Piastowie zdołali pokonać wroga. 

Dzień 25 grudnia 1025 roku, to data koronacji Mieszka II na króla Polski. Uroczystość odbyła się w Gnieźnie. Po przejęciu władzy nad królestwem, władca wygnał z niego swych braci, którzy mogli chcieć odebrać mu tron. 

Mieszko II rósł w potęgę....

Podobne wypracowania