Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ludwik XIII - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ludwik XIII urodził się dnia 27 września 1601 roku w Fontainebleau. Jego rodzicami byli Henryk IV i Maria Medycejska. Kiedy następca tronu miał zaledwie dziewięć lat zmarł jego ojciec. Matka Ludwika pełniła funkcję regentki. Zależało jej wyłącznie na sprawowaniu władzy. Przez całe życie zdawała się nie przejmować synem.

Przyszły król Francji nie był przygotowany do pełnienia tej roli. Nie dość, że nie miał ku temu wrodzonych predyspozycji (wada wymowy, nieśmiałość, lenistwo) to nie był również wykształcony pod żadnym względem. Za owe zaniedbania należy winić jego matkę, która pochłonięta była dbaniem o własne interesy i przywileje wynikające z jej statusu królowej, a następnie regentki i matki króla.

Okres panowania Marii nie był czasem rozkwitu państwa. Wiele środowisk pragnęło, aby prawowity następca tronu objął swój urząd. W roku 1614, Ludwik XIII został uznany za pełnoletniego. Tym samym dobiegł kres jawnych rządów jego matki. Nie odsunęła się on jednak od polityki i nadal podejmowała decyzje, odsuwając Ludwika i jego godność na dalszy plan. 

Sytuacja uległa zmianie, kiedy Ludwik XIII wybrał swojego doradcę. Został nim Karol de Luynes, który nie miał wystarczających kompetencji, aby pełnić...

Podobne wypracowania