Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ludwik Węgierski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ludwik Węgierski urodził się dnia 5 marca 1326 roku w Wyszegradzie. Jego rodzicami byli Karol Robert (węgierski król) i Elżbieta Łokietkówna. 

Książę Ludwik, w roku 1342, został królem Węgier. Godność tą sprawował do roku 1382. Rok później władca wyruszył na podbój Neapolu. Przyczyną interwencji było podejrzenie, jakoby królowa, która była bratową Ludwika, zabiła swego męża. Król Węgier początkowo chciał rozwiązać konflikt na drodze pokojowej. Okazało się to jednak niemożliwe i w roku 1347 oraz 1350 zaatakował królestwo swego zmarłego brata. Udało mu się podbić państwo Joanny I, jednakże nie miał możliwości aby przejąć w nim rządy. 

Już rok później, Ludwik zaangażował się w kolejny konflikt. Tym razem postanowił wspierać Kazimierza Wielkiego, który miał zamiar podbić Ruś halicko-włodzimierską. Konsekwencją owych działań było otwarcie Ludwikowi drogi na polski tron. 

Ludwik Węgierski nie poprzestawał na swoich dotychczasowych dokonaniach. Niedługo po wyprawie na Ruś, w roku 1355, podporządkował sobie szereg państw, m.in. Serbię, Bośnię oraz Bułgarię. W przypadku tego ostatniego państwa mowa jest jedynie o jego części, nie zaś jak w pozostałych przypadkach, całym...

Podobne wypracowania