Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ludwik Węgierski - biografia, życiorys

Ludwik Węgierski urodził się dnia 5 marca 1326 roku w Wyszegradzie. Jego rodzicami byli Karol Robert (węgierski król) i Elżbieta Łokietkówna. 

Książę Ludwik, w roku 1342, został królem Węgier. Godność tą sprawował do roku 1382. Rok później władca wyruszył na podbój Neapolu. Przyczyną interwencji było podejrzenie, jakoby królowa, która była bratową Ludwika, zabiła swego męża. Król Węgier początkowo chciał rozwiązać konflikt na drodze pokojowej. Okazało się to jednak niemożliwe i w roku 1347 oraz 1350 zaatakował królestwo swego zmarłego brata. Udało mu się podbić państwo Joanny I, jednakże nie miał możliwości aby przejąć w nim rządy. 

Już rok później, Ludwik zaangażował się w kolejny konflikt. Tym razem postanowił wspierać Kazimierza Wielkiego, który miał zamiar podbić Ruś halicko-włodzimierską. Konsekwencją owych działań było otwarcie Ludwikowi drogi na polski tron. 

Ludwik Węgierski nie poprzestawał na swoich dotychczasowych dokonaniach. Niedługo po wyprawie na Ruś, w roku 1355, podporządkował sobie szereg państw, m.in. Serbię, Bośnię oraz Bułgarię. W przypadku tego ostatniego państwa mowa jest jedynie o jego części, nie zaś jak w pozostałych przypadkach, całym królestwie. 

Podboje zachęcały Ludwika do dalszych walk. Udało mu się również zająć Dalmację.

Król Węgier dbał nie tylko o poszerzanie swoich wpływów, ale dążył również do przejęcia władzy w Polsce. Taka możliwość pojawiła się w roku 1370, kiedy to zmarł Kazimierz Wielki. Ludwik został koronowany królem Polski i funkcję tą pełnił aż do śmierci. 

Jako król Polski, Ludwik Węgierski, zadbał o dobro szlachty (1373 rok) i duchowieństwa (1381 rok). Wydał dla nich tzw. przywilej koszycki. Jednym z postanowień było zwolnienie owych stanów z płacenia dotychczasowego podatku gruntowego. Od tego momentu miał on wynosić jedynie 2 grosze z każdego łana. Na mocy owego przywileju tron polski, po śmierci Ludwika, odziedziczyć mogła również jego córka. Kolejnym, istotnym wydarzeniem, które miało miejsce za panowania Ludwika i za jego sprawą, było oddanie Śląska w ręce Czech. Król poświęcił ziemię, aby budować dobre stosunki z sąsiadem. Wydarzenie to miało miejsce w roku 1372.

Ludwik Węgierski zmarł 10 września 1382 roku.

Podobne wypracowania do Ludwik Węgierski - biografia, życiorys