Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Francois Mitterrand - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Francois Mitterrand urodził się dnia 26 października 1916 roku w miejscowości Jarnac. Przyszły prezydent Francji pochodził z niezwykle interesującej rodziny. Jego ojciec Gilbert początkowo pracował w charakterze agenta ubezpieczeniowego. Co ciekawe, później rozwijał swoją karierę, jako przedsiębiorca zajmujący się produkowaniem octu. Angażował się nawet w kwestie związków zawodowych innych przedsiębiorców z tej samej branży. Po swej babce, Francois odziedziczył królewskie pochodzenie. 

Mitterrand pobierał naukę w szkole prowadzonej przez duchownych z zakonu jezuitów. Kiedy w 1939 roku wybuchła II wojna światowa, dwudziestotrzyletni Francois został wcielony do armii. Niedługo jednak walczył na froncie, ponieważ już rok później wzięto go do niewoli. Był uwięziony przez rok. Po tym czasie zdołał uciec. Miejscem, do którego się kierował było nowo utworzone państwo Vichy. 

Jeszcze w trakcie wojny, w roku 1943, Mitterrand podjął działalność konspiracyjną wiążąc się z ruchem oporu. W tym samym roku udało mu się dotrzeć do Algieru, gdzie przebywał Charles de Gaulle. Mężczyźni nie darzyli się sympatią. Nie była to kwestia jednego spotkania. Do końca były między nimi nieporozumienia i różnice, o których...

Podobne wypracowania