Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Francois Mitterrand - biografia, życiorys

Francois Mitterrand urodził się dnia 26 października 1916 roku w miejscowości Jarnac. Przyszły prezydent Francji pochodził z niezwykle interesującej rodziny. Jego ojciec Gilbert początkowo pracował w charakterze agenta ubezpieczeniowego. Co ciekawe, później rozwijał swoją karierę, jako przedsiębiorca zajmujący się produkowaniem octu. Angażował się nawet w kwestie związków zawodowych innych przedsiębiorców z tej samej branży. Po swej babce, Francois odziedziczył królewskie pochodzenie. 

Mitterrand pobierał naukę w szkole prowadzonej przez duchownych z zakonu jezuitów. Kiedy w 1939 roku wybuchła II wojna światowa, dwudziestotrzyletni Francois został wcielony do armii. Niedługo jednak walczył na froncie, ponieważ już rok później wzięto go do niewoli. Był uwięziony przez rok. Po tym czasie zdołał uciec. Miejscem, do którego się kierował było nowo utworzone państwo Vichy. 

Jeszcze w trakcie wojny, w roku 1943, Mitterrand podjął działalność konspiracyjną wiążąc się z ruchem oporu. W tym samym roku udało mu się dotrzeć do Algieru, gdzie przebywał Charles de Gaulle. Mężczyźni nie darzyli się sympatią. Nie była to kwestia jednego spotkania. Do końca były między nimi nieporozumienia i różnice, o których nie mogli zapomnieć ani pogodzić ich ze sobą. 

Po zakończeniu wojny Mitterrand powrócił do Francji. Powoli stawał się jedną z czołowych postaci francuskiej sceny politycznej. Pełnił takie funkcje w państwie, jak np. minister sprawiedliwości czy senator. Był także jednym z założycieli Ruchu Europejskiego. 

De Gaulle i Mitterrand brali udział w wyborach prezydenckich w roku 1965 będąc swoimi przeciwnikami. Mitterrand sprzeciwiał się temu, aby de Gaulle pełnił urząd prezydenta. Przyznać należy, iż rywalizacja dwóch kandydatów przebiegała uczciwie, choć tym razem wygrał przeciwnik Francoisa. 

Mitterrand kolejny raz startował w wyborach w roku 1969. Wygrać udało się politykowi dopiero w roku 1981. Dodać należy, iż był on kandydatem z ramienia Partii Socjalistycznej. Najwyższy urząd w państwie polityk sprawował do roku 1995.

Prezydent Francji odniósł wiele sukcesów na polu polityki zagranicznej. Wspomnieć wystarczy o poparciu dla Hiszpanii oraz Portugalii w kwestii ich wstąpienia do Wspólnoty Europejskiej. Kolejnym, ważnym wydarzeniem było sfinalizowanie traktatu z Maastricht, co miało miejsce dnia 7 lutego 1992 roku.

Francois Mitterrand zmarł 8 stycznia 1996 roku w stolicy Francji - Paryżu.

Podobne wypracowania do Francois Mitterrand - biografia, życiorys