Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz Sprawiedliwy - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kazimierz Sprawiedliwy na świat przyszedł w roku 1138. Jego ojcem był Bolesław Krzywousty, a matką Salomea. W tym roku też zmarł panujący Bolesław. Nie pozostawił on w swoim testamencie nowo narodzonemu synowi żadnej z dzielnicy, tak jak miało to miejsce w przypadku jego innych dzieci. Z tego powodu Kazimierz nie był uwikłany w spory, jakie narodziły się między jego braćmi.

W roku 1144 Kazimierz Sprawiedliwy został sierotą, zmarła jego matka Salomea. Opiekę nad najmłodszym bratem przejął Bolesław Kędzierzawy. Nie uchroniło to go przed dostaniem się do niewoli na dworze Barbarossy w roku 1157. Co więcej, został on oddany przez swych braci jako zakładnik. W niewoli przebywał do roku 1161. Pięć lat później, na skutek śmierci Henryka Sandomierskiego, otrzymał on jego dzielnicę. Niestety bracia podważyli testament i podzielili ziemię między siebie. Bolesław Kędzierzawy i Mieszko Stary zagarnęli większą część ziem, pozostawiając najmłodszemu bratu jedynie ziemię wiślicką. On pomimo tego, iż z całą pewnością nie był usatysfakcjonowany takim obrotem spraw, był lojalny wobec bliskich. Nie podjął żadnych gwałtownych działań i odmówił spiskowania przeciwko nim. W roku 1173 otrzymał część dzielnicy, którą przeznaczył dla niego Henryk Sandomierski.

Kazimierz...

Podobne wypracowania