Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz Sprawiedliwy - biografia, życiorys

Kazimierz Sprawiedliwy na świat przyszedł w roku 1138. Jego ojcem był Bolesław Krzywousty, a matką Salomea. W tym roku też zmarł panujący Bolesław. Nie pozostawił on w swoim testamencie nowo narodzonemu synowi żadnej z dzielnicy, tak jak miało to miejsce w przypadku jego innych dzieci. Z tego powodu Kazimierz nie był uwikłany w spory, jakie narodziły się między jego braćmi.

W roku 1144 Kazimierz Sprawiedliwy został sierotą, zmarła jego matka Salomea. Opiekę nad najmłodszym bratem przejął Bolesław Kędzierzawy. Nie uchroniło to go przed dostaniem się do niewoli na dworze Barbarossy w roku 1157. Co więcej, został on oddany przez swych braci jako zakładnik. W niewoli przebywał do roku 1161. Pięć lat później, na skutek śmierci Henryka Sandomierskiego, otrzymał on jego dzielnicę. Niestety bracia podważyli testament i podzielili ziemię między siebie. Bolesław Kędzierzawy i Mieszko Stary zagarnęli większą część ziem, pozostawiając najmłodszemu bratu jedynie ziemię wiślicką. On pomimo tego, iż z całą pewnością nie był usatysfakcjonowany takim obrotem spraw, był lojalny wobec bliskich. Nie podjął żadnych gwałtownych działań i odmówił spiskowania przeciwko nim. W roku 1173 otrzymał część dzielnicy, którą przeznaczył dla niego Henryk Sandomierski.

Kazimierz Sprawiedliwy stawał się coraz więcej znaczącą postacią na arenie politycznej. Zdołał przejąć nawet ziemię krakowską, Śląsk, Wielkopolskę, Mazowsze oraz Kujawy i Pomorze Gdańskie przeprowadzając sprawną akcję zbrojną i angażując się w konflikt oraz pomagając Bolesławowi Wysokiemu. W roku 1180, w Łęczycy, zniesiono zasadę senioratu, przez którą głównie dochodziło do waśni i walk. Kazimierz zapewnił sobie również panowanie na ziemi krakowskiej, którą zdobył.

Skoro Kazimierz zyskał stabilną pozycję w kraju, musiał również zadbać o kontakty z sąsiadami. Postanowił więc wydać za mąż córkę za księcia rosyjskiego. Choć władca dbał o swoją dzielnicę, nie mógł uśpić swej czujności. Już w roku 1191 miał się przekonać, że walki o dzielnice nie ustały. Mieszko Stary stosując podstęp opanował Kraków, jednakże Kazimierz Sprawiedliwy szybko uporał się z zaistniałą sytuacją i nie pozwolił zagrabić bratu swoich ziem. Trzy lata później książę Kazimierz wziął czynny udział w wyprawie przeciwko Jaćwingom, w której jego wsparcie okazało się bardzo pomocne.

Kazimierz Sprawiedliwy zmarł dnia 5 maja 1194 roku w Krakowie.

Podobne wypracowania do Kazimierz Sprawiedliwy - biografia, życiorys