Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nostradamus - biografia, życiorys

Nostradamus jest żyjącym w XVI wieku autorem licznych proroctw. Jego pełne imię brzmi Michel de Nostredame. Mieszkał we Francji, zajmował się astronomią, matematyką i okultyzmem. Urodził się w 1503 roku w wielodzietnej, żydowskiej rodzinie. Już od wczesnej młodości wyróżniał się inteligencją. Wierny swoim zainteresowaniom, studiował medycynę w Montpellier. Jako młody lekarz odnosił duże sukcesy - wówczas Europę nawiedzały epidemie dżumy, a Nostradamus dzięki metodom leczenia był szanowany i uznawany. Lekarz prowadził wędrowny tryb życia, co zwiększało jego sławę, albowiem podczas podróży leczył chorych.

Przepowiednie Nostradamusa wydane są w formie rymowanych czterowersów. Są one pisane tajemniczym, często niezrozumiałym i niejasnym stylem, z którego wynikają liczne różnice w interpretacji przepowiedni. Treść przekazu pozostawiona przez Nostradamusa dotyczy przede wszystkim katastrof, które spadną na ziemię. Głównymi tematami było przyjście Antychrysta (astrolog przewidywał inwazję islamu na Europę) oraz plagi, wojny i klęski żywiołowe, które spadną na Europę. Naukowo nie udowodniono prawdziwości przepowiedni Nostradamusa. Wszystko zależy od indywidualnych poglądów, determinujących wiarę bądź powątpiewanie w czterowersy powstałe pół tysiąca lat temu.

Notradamus współcześnie jest bardzo popularną osobistością. Wynika to z zainteresowania jego sylwetką przez twórców popkultury. Postać Nostradamusa jest często przedstawiana w filmach przy okazji sinspirowania scenariusza przepowiedniami szesnastowiecznego lekarza (np. „Nostradamus” z 1994 roku czy „Nostradamus 2012” z 2009 r.) Ponadto jego nazwisko pojawia się w nazwach utworów muzycznych (np. płyta „Siódma pieczęć” zespołu Republika z 1993 r.) czy literackich (np. „Tajemnica Nostradamusa” J. M. Riley)

Podobne wypracowania do Nostradamus - biografia, życiorys