Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mit o Dedalu i Ikarze - charakterystyka porównawcza Dedala i Ikara

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Różnice między ojcem a synem w greckim micie o Dedalu i Ikarze zauważalne są gołym okiem. Wynikają one nie tylko ze zróżnicowanego wieku i doświadczenia, ale także z predyspozycji psychicznych, zdolności przewidywania i stopnia wyobraźni.

Poznajemy Dedala jeszcze za czasów poprzedzających budowę labiryntu króla Minosa. Wiemy, że był znakomitym rzeźbiarzem. Ponoć jego posągi były tak realistyczne, że ludzie czasem mieli problemy z odróżnianiem ich od żywych postaci. Oprócz rozwijania swoich umiejętności rzeźbiarskich, Dedal parał się także architekturą. Najbardziej znaną budowlą jego autorstwa był labirynt, który stworzył specjalnie dla króla Krety. Na początku miał on więzić potwora Minotaura, później jednak służył za mieszkanie dla króla i podwładnych.

Już na wstępie Dedal przedstawia nam się więc jako człowiek bardzo uzdolniony, który wie, jak wykorzystać swoje talenty. Posłusznie wykonuje rozkazy swojego władcy i żyje w zgodzie z otoczeniem. Jednak kiedy pochodzący z Aten Dedal zaczyna tęsknić za ojczyzną i chce wyjechać, dostaje od króla odpowiedź odmowną. Popada więc w rozterkę: czy wiernie służyć swojemu królowi, czy uważać swoją ojczyznę za najwyższą wartość? Wybiera...

Podobne wypracowania