Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mit o powstaniu świata - Motyw buntu w micie o powstaniu świata - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Według antycznych Greków proces powstawania świata był dość skomplikowany i składał się z kilku etapów. W każdym z nich objawiała się postać, która nie zgadzała się z dotychczasowym porządkiem działając wbrew wcześniejszym ustaleniom.

Kiedy z początkowego Chaosu wydzieliły się dwa bóstwa - Uranos i Gaja - powstały odpowiednio Niebo i Ziemia. Z ich związku narodziły się pokolenia tytanów, cyklopów i sturękich. Uranos obawiając się o utratę władzy, strącił dzieci do podziemnego Tartaru. Na początku Gaja tolerowała postępowanie męża, jednak na dłuższą metę nie mogła znieść takiego traktowania swojego potomstwa. Zbuntowała się przeciwko władzy Uranosa i uknuła spisek, w którym kluczową rolę odegrał najmłodszy z tytanów – Kronos. Młody bóg okaleczył Uranosa tak dotkliwie, że ten nie mógł już dalej sprawować rządów.

Był to pierwszy wyraz buntu w historii o stworzeniu świata i dotyczył sprzeciwienia się okrutnej patriarchalnej władzy Uranosa.

Jednak historia lubi się powtarzać. Kronos, który wraz z żoną - Reją - podjął rządy nad światem, nie okazał się wzorem sprawiedliwego króla. Był tak samo podejrzliwy jak jego ojciec. Jego nieufność podsycała przepowiednia Uranosa,...

Podobne wypracowania