Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Apokalipsa” św. Jana - symbolika zawarta w „Apokalipsie” i jej znaczenie. Opracowanie

Symbol ma wiele wykładni. Nie można utożsamiać go z alegorią, która ma jeden komunikat do przekazania. Nie da się go więc rozszyfrować do końca, gdyż jego podstawową właściwością jest wieloznaczność i, w zależności od interpretacji, może mieć on różne znaczenia. „Apokalipsa” św. Jana stanowi właśnie dzieło symboliczne. Naukowcy i bibliści cały czas spierają się o niektóre jej elementy, jednak znaczenie pewnych symboli możemy zidentyfikować z dość dużą pewnością. Oto kilka z symboli, jakie znaleźć możemy w tekście Janowym.

Pierwsi chrześcijanie dużą wagę przykładali do znaczenia liczb. W „Objawieniu” często powtarza się cyfra siedem (siedem Duchów, siedem kościołów), która była połączeniem cyfry trzy - symbolizującej boskość, Świętą Trójcę - oraz cztery, oznaczającej sferę ludzką. Siódemka znaczyła więc oddziaływanie Boga na człowieka.

Znaczący jest w tekście symbol Alfy i Omegi. Jest to pierwsza i ostatnia litera alfabetu greckiego oznaczająca Boga, który stanowi Koniec i Początek wszystkich rzeczy. Według innych wykładni, jest to nakreślona droga chrześcijanina, który wędruje od Raju ku Sądu Ostatecznemu.

Trąba to znak obecności Boga. Pojawia się w ważnych momentach...

Podobne wypracowania