Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mit o Dedalu i Ikarze w literaturze i malarstwie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mit o Dedalu i Ikarze od zawsze fascynował artystów, stanowiąc dobrą okazję do opowiedzenia się za postawą pragmatyczną (Dedal) lub idealistyczną (Ikar). Poeci, prozaicy i malarze skupiali się na różnych wątkach mitu, by przybliżyć odbiorcom kwestie, które wydawały im się najważniejsze lub zwrócić uwagę na sprawy dotychczas pomijane.

Najsłynniejszym bodaj obrazem przedstawiającym omawiany mit jest „Upadek Ikara” Petera Bruegela. Na pierwszy rzut oka nie rozumiemy, dlaczego obraz właśnie tak się nazywa. Widzimy tylko słoneczny dzień w spokojnej nadmorskiej krainie. Na pierwszym planie rolnik orze ziemię, dalej pasterz wypasa owce, poniżej statki łagodnie zawijają do portu. Zanim odnajdziemy na płótnie Ikara, musimy mocno natężyć uwagę. Po dokładnym przyjrzeniu się obrazowi, zobaczymy nogę, która za chwilę zanurzy się w odmętach morza - to Ikar w czasie swojego upadku. Nikt nie zwraca uwagi na to wydarzenie, każdy wykonuje swoje czynności tak, jak robił to przed chwilą. Upadek Ikara nie zmieni losów świata.

Bruegel starał się pokazać, że to nie śmierć Ikara, ale opowiadanie historii o nim, uczyniła bohatera mitu wyjątkowym. Na co dzień setki ludzi giną w wypadkach - śmierć każdego z nich jest tak samo znikoma...

Podobne wypracowania