Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Początek świata według metafory Owidiusza ukazanej w utworze „Metamorfozy”

Początek świata według Owidiusza przypomina ten opisany w mitologii, jednak dostrzec możemy kilka znaczących różnic.

Na samym początku panował Chaos. Nic nie było ukształtowane - jak pisze Owidiusz, rozpościerał się dookoła „ogrom bezkształtny, bezwładny”. Przeciwstawne siły walczyły ze sobą: „zimno z gorącem”, „suchość z wilgocią”, „miękkość z twardością”, „lekkość z ciężkością” i nic nie pozostawało w takim kształcie, jaki obecnie znamy.

Następnie jakaś bliżej nieokreślona siła, nazywana po prostu „boską”, rozwiązała chaos, rozdzielając poszczególne pierwiastki i nadała kształt rzeczom. W ten sposób powstały niebo, ziemia oraz wody. Owidiusz opisuje to zjawisko jako naturalny, logiczny proces. Mówi, iż powietrze z racji swojej lekkości zajęło miejsce u góry, ziemia natomiast, jako bardziej zwięzła i spoista, osiadła na dole.

Następnie owa boska moc (Owidiusz nie identyfikuje jej z żadnym konkretnym bogiem, jak ma to miejsce w mitologii, gdzie Uranos, czyli Niebo i Gaja, czyli Ziemia stają się rodzicami wszystkich innych bóstw) formuje ziemię w koło (starożytni Grecy nie wiedzieli jeszcze, że Ziemia jest kulista), każe rozlać się rzekom, rozmieszcza...

Podobne wypracowania