Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mit o Prometeuszu - Motyw buntu ukazany na przykładzie Prometeusza - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jedną z cech charakterystycznych dla Prometeusza była niechęć do podporządkowywania się regułom ustalonym przez wyższe instancje. Całe jego działanie opisane w mitach zasadza się na postawie buntowniczej i na sprzeciwianiu się odgórnym rozkazom. Jednak jego bunt nie wynikał z anarchizmu. Nie buntował się także dla samego buntu, ale nie zgadzał się na panujący porządek mając w tym jakiś cel; łamał reguły, gdyż dążył do wartości, które się z nimi nie zgadzały.

Po raz pierwszy Prometeusz zbuntował się już poprzez akt stwarzania ludzi. Zeus obawiał się każdych istot, które w jakiś sposób mogłyby zagrozić jego pozycji. Nie znał ludzi, dlatego myślał, że będą oni chcieli przejąć władzę. Tytan zdawał sobie sprawę, że czyn jego nie spodoba się królowi Olimpu, mimo to zaryzykował i postanowił wcielić plan w życie - ulepił z gliny i łez ludzi. Jego postawa uczy nas tego, by nie rezygnować ze swoich marzeń nawet, jeśli nie są one powszechnie doceniane i akceptowane.

Karą za samowolne działanie było przykucie tytana do skał Kaukazu. Zeus myślał zapewne, iż poskromi to Prometeusza na tyle, że stanie się łagodny jak baranek i poprosi władcę Olimpu o przebaczenie. Jednak tytan nie miał zamiaru przepraszać swojego króla. Gdyby przyznał...

Podobne wypracowania