Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Lament Świętokrzyski” i „Bogurodzica” - opis, porównanie Matki Boskiej w obu utworach

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W Piśmie Świętym można odnaleźć zaledwie wzmianki o Matce Boskiej, widzimy ją w momencie zwiastowania, później jest prawie nieobecna. A jednak jej postać okazała się wyjątkowo inspirująca dla sztuki. Pierwsze utwory o tematyce maryjnej powstały już w średniowieczu, często na podstawie apokryfów. Średniowieczna literatura maryjna jest bardzo bogata zarówno pod względem treści, jak i stosowanych  form. Ponieważ informacje o życiu Maryi były raczej skąpe, fantazja twórców tworzyła bardzo różne kreacje Matki Boskiej. Dwie ciekawe, bardzo się różniące obrazy Maryi, odnajdujemy w polskich utworach „Bogurodzicy” i „Lamencie świętokrzyskim”.

Matka Boska z „Bogurodzicy” jest bardzo dostojna. Pełna chwały, królująca w niebiosach. Jej rola w dziejach zbawienia jest niezbędna i doniosła, stąd określenie „Bogurodzica”, czyli ta, która urodziła Boga. Zgodnie ze średniowiecznymi wierzeniami rola ta daje jej szczególną moc wybłagiwania u Boga łask. To dlatego modlący się wierni zwracają się do niej z prośbą o pośrednictwo. Bóg wydaje się surowy i bardziej odległy. Matka Boska, która była śmiertelną kobietą, jedną z ludzi, uważana jest za bardziej skłonną...

Podobne wypracowania