Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kornel Makuszyński „120 przygód Koziołka Matołka” - opracowanie utworu

Książka Kornela Makuszyńskiego ,,120 przygód Koziołka Matołka” opowiada o serii przygód sympatycznego, dobrego i niemądrego koziołka, który podróżuje po świecie, by znaleźć jedyne miejsce na świecie, gdzie podkuwają kozy, czyli Pacanów. Pisarz posłużył się czterowierszem, a do każdego z nich przypisana jest ilustracja autorstwa Mariana Walentynowicza. 

Wszystko zaczęło się od zebrania, na którym stawiły się prawie wszystkie kozy, by przedyskutować, która z nich uda się na wyprawę w poszukiwaniu kowala, który podkułby wszystkie kozy. Jako pierwszy zgłasza się główny bohater – Koziołek Matołek i to on zostaje wytypowany do odnalezienia Pacanowa. Tak zaczyna się najdłuższa i najpiękniejsza przygoda w życiu nierozgarniętego koziołka, który już pierwszego dnia zostaje zaatakowany przez psa. Ucieka wtedy na drzewo, z którego spada, raniąc się kolcami jeża. 

Kiedy Koziołek zrobił się głodny, znalazł pole z kapustą, którą się uraczył, za co źli ludzie zamknęli go w więzieniu, czyli w drewnianej budce, która w nocy została ukradziona przez rozbójników. Kiedy otworzyli skrzynię, przestraszeni, że zobaczyli diabła, uciekli. Tym sposobem bohater znowu był wolny i mógł śmiało szukać Pacanowa. 

Następnie Koziołek dotarł do bram miasta, do którego nie ma wstępu żaden brodaty, ale ponieważ Matołek nie potrafił czytać, wszedł i został skazany na obcięcie głowy, którą przyszył mu poczciwy szewc. Zagościwszy u niego jakiś czas, wyruszył w dalszą wędrówkę, trafił na statek i znowu wpadł w kłopoty, z których uratował go ptak, ale zostawił Koziołka na księżycu, gdzie spotkał pana Twardowskiego. 

Powrócił na Ziemię na spadającej gwieździe, na której wylądował w Wiśle. Uciekając przed myśliwymi, Matołek przez tęczę przedostał się do Chin, a stamtąd, schowawszy się w pudle z herbatą, dotarł do Indii, skąd wyruszył na słoniu do Afganistanu, gdzie spotkał lotnika, dzięki któremu znowu znalazł się w Polsce. 

Tak skończyła się pierwsza z czterech ksiąg o przygodach Koziołka Matołka, który w dalszych częściach opowieści przeżywa równie ciekawe przygody, na przykład spotyka Beduinów, czarnych wojowników, którzy chcieli go zjeść, przebywa jakiś czas na Alasce oraz wstępuje do wojska. 

Kiedy po wielu latach podróży i niesamowitych przygodach znalazł się Matołek znowu w Polsce, na prośbę dzieci, postanowił już w niej zostać. Postać Koziołka Matołka, pomimo iż ma już siedemdziesiąt lat, nadal cieszy się uznaniem wśród dzieci, jak i dorosłych, a przygody, może niezbyt mądrego i rozgarniętego zwierzątka do dziś wywołują uśmiech na twarzy czytelników. 

Podobne wypracowania do Kornel Makuszyński „120 przygód Koziołka Matołka” - opracowanie utworu